Diagnostyka obrazowa

USG

usg

Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.USG (Badanie ultrasonograficzne) jest najbardziej popularną i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Pozwala ono uzyskać obraz tkanek i narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym. Podczas badania USG możliwe są precyzyjne pomiary narządów i określanie ich kształtu, wielkości, struktury i głębokości położenia. USG jest metodą bardzo dokładną, przy jej pomocy można dostrzec patologiczne zmiany w narządach (zgrubienia czy guzy). Z oceny badanych struktur można wysunąć główne założenia diagnostyczne: określić rodzaj, wielkość i charakter zmiany (zapalna, zwyrodnieniowa, zanikowa, nowotworowa) a w ostatnim przypadku zasugerować czy przebiega w postaci łagodnej czy złośliwej. USG używa się również do przeprowadzania innych zabiegów, np. biopsji - dzięki obrazowi z USG lekarz dokładnie lokalizuje miejsce, w które musi się wkłuć w celu pobrania tkanek do badania histopatologicznego

Cennik badań USG


Obraz na USG powstaje dzięki odbiciu fali ultradźwiękowej od tkanek. Aparat do USG emituje impulsy elektryczne, które w głowicy USG zamieniane są na falę ultradźwiękową. Fala ta odbita od narządów powraca do głowicy, gdzie jest przetworzona na impulsy elektryczne, a następnie komputer przekształca je tak, że na ekranie monitora powstaje obraz. Za pomocą USG można badać tkanki miękkie składające się w dużej mierze z wody, ponieważ woda dobrze przewodzi ultradźwięki. Nie można tą metodą badać kości.

USG jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dlatego może być powtarzane u tego samego pacjenta w krótkich odstępach czasowych.

Ultrasonografię można przeprowadzać przez powłoki ciała (np. USG jamy brzusznej, USG piersi, USG mięśni lub naczyń - tzw. USG dopplerowskie) lub za pomocą sondy ultrasonograficznej wprowadzanej do wewnątrz ciała, np. USG dopochwowe (transwaginalne) lub USG przezodbytnicze (transrektalne).

Najpopularniejsze rodzaje badań USG:

 • USG jamy brzusznej - jest najczęściej wykonywanym badaniem ultrasonograficznym.  Pozwala przebadać stan wątroby, nerek, śledziony, trzustki, pęcherzyka żółciowego, pęcherza, macicy gruczołu krokowego oraz aorty, USG jamy brzusznej umożliwia także zdiagnozowanie występowania płynu w jamie brzusznej. USG brzucha  pozwala także stwierdzić, czy dany narząd uległ powiększeniu oraz ustalić źródło występującego bólu.
 • USG piersi - jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, wspomagającym wykrywanie zmian łagodnych oraz złośliwych sutków u kobiet głównie przed czterdziestym rokiem życia. USG piersi zalecane jest również pacjentkom starszym, po 40. roku życia, gdyż ultrasonografia pomaga wykryć takie zmiany w piersiach, których często nie wykazuje mammografia. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć guzki w piersiach we wczesnym etapie rozwoju
 • USG tarczycy - pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian tego gruczołu. Dzięki USG tarczycy można określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem.
 • USG węzłów chłonnych - jest podstawowym badaniem umożliwiającym ocenę ich wielkości, struktury miąższu oraz stosunku do otaczających tkanek. USG węzłów chłonnych wykonuje się najczęściej z powodu powiększenia węzłów chłonnych, ich bolesności lub też zmian w obrębie skóry nad węzłami.
 • USG serca (echokardiografia, echo serca) - pozwala stwierdzić nieprawidłowości struktury serca oraz jego wydolność, postawić stosowną diagnozę i ustalić metodę leczenia.
 • USG w trakcie ciąży – jest obecnie standardem dla kobiet w ciąży. Pozwala na zobrazowanie ułożenia łożyska, ukazuje rozwój płodu, umożliwia sprawdzenie, czy nie pojawiają się żadne niepokojące nieprawidłowości. Najczęściej wykonywane USG w ciąży to: USG w 12 tygodniu ciąży czy USG 20 tydzień ciąży (USG połówkowe).
 • USG naczyń (dopplerowskie) - pomaga ustalić, czy przepływ krwi w naczyniach i w sercu jest prawidłowy. USG dopplerowskie umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia, co daje pojęcie o  przekroju i wydolności badanych żył i tętnic. Służy do jak najwcześniejszego wykrywania nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, które w konsekwencji mogą prowadzić do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej
 • USG dopochwowe (transwaginalne) - to (obok cytologii) podstawowe badanie wykorzystywane w ginekologii i położnictwie, które polega na wprowadzeniu przez pochwę sondy ultrasonograficznej i precyzyjnej ocenie obrazu narządu rozrodczego kobiety. USG dopochwowe jest o wiele dokładniejsze od przeprowadzanego przez powłoki brzuszne
 • USG przezodbytnicze (transrektalne) - to badanie, które bardzo dokładnie obrazuje nieprawidłowości w obrębie odbytu i odbytnicy, a w niektórych przypadkach także gruczołu krokowego (prostaty).
 • USG przezcięmiączkowe (ośrodkowego układu nerwowego) - wykorzystuje się przy badaniu małych dzieci, aby skontrolować stan mózgu, gdy jeszcze nie zarosło ciemiączko. Takie USG powinno wykonywać się u każdego noworodka.
 • USG ortopedyczne (stawów i ścięgien) - jest przydatne w prawidłowej diagnozie chorób i uszkodzeń w ich obrębie. Uzyskiwany obraz pozwala ocenić stan badanych stawów i ścięgien, a tym samym dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia lub rehabilitacji. Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych jest jednym z obowiązkowych badań przeprowadzanych u niemowląt, ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie dysplazji stawu biodrowego Jest to wada wrodzona związana z niewłaściwie wykształconą panewką stawu biodrowego
 • USG oka - pozwala zobaczyć, co dzieje się za okiem, czyli w oczodole. Badanie wykonuje się wtedy, gdy do zdiagnozowania pacjenta nie można wykorzystać lampy szczelinowej. Tak dzieje się, gdy z powody zaćmy lub bielma rogówki nie można zajrzeć do wnętrza gałki ocznej. Pokazuje ono zmiany w siatkówce takie jak odwarstwienie czy przedarcie siatkówki, guzy oka, wylewy, zmiany w nerwie wzrokowym o charakterze jaskrowym. Badanie przeprowadza się także wówczas, kiedy trzeba dobrać odpowiednią soczewkę, którą należy wymienić, np. z powodu zaćmy

Przygotowanie do badania zależy od badanego obszaru. USG ścięgien, USG  mięśni i stawów, USG  stawów biodrowych, USG  tętnic i żył, USG  tarczycy, USG  piersi czy USG jąder na ogół nie wymagają szczególnego przygotowania.

Specjalnego przygotowania wymaga USG jamy brzusznej. Przed badaniem Pacjent powinien dowiedzieć się jakie obowiązuje szczegółowe przygotowanie do USG jamy brzusznej. Na ogół w przeddzień badania nie należy jeść potraw ciężkostrawnych, wzdymających (świeżych warzyw, owoców, otrębów, kasz, ciemnego pieczywa), jak również nie należy pić płynów gazowanych. Gdy jest to konieczne lekarz zaleci w zażycie środka przeczyszczającego jelita. W dniu badania należy być na czczo (nie należy nic jeść na 6 godzin przed badaniem), nie powinno się także palić papierosów czy żuć gumy do żucia. Na 1-1,5 godziny przed badaniem należy wypić ok. 1 litra wody niegazowanej, aby podczas badania pęcherz był wypełniony (należy odczuwać parcie). Przed badaniem Pacjent powinien dowiedzieć się jakie szczegółowe przygotowania obowiązują.

Przebieg badania USG
Aparat do USG składa się z monitora oraz sondy. Przed badaniem należy odsłonić odpowiedni fragment ciała, który lekarz przez przyłożeniem głowicy smaruje żelem ułatwiającym przewodzenie. Przesuwając głowicę lekarz uzyskuje obraz całego badanego narządu - od tego, jak lekarz przyłoży głowicę USG, zależy rodzaj otrzymanego przekroju – można uzyskać przekrój poprzeczny, podłużny oraz skośny. Obraz całego badanego narządu, jest wyświetlany na monitorze. Obraz można zatrzymać, a później zmierzyć czy wydrukować.

Po badaniu USG pacjent otrzyma:

 • dokładny opis położenia, wielkości oraz wymiarów badanych organów i wszystkich stwierdzonych w nich nieprawidłowości
 • wnioski diagnostyczne, rozpoznanie – określenie czy narząd wygląda prawidłowo, czy nie
 • propozycję kolejnych badań, jeżeli badanie USG nie jest rozstrzygające
 • pełny opis urządzenia, za pomocą którego zostało przeprowadzone badanie USG
 • dokumentację zdjęciową zawierającą wszystkie nieprawidłowe zmiany morfologiczne

Przeciwwskazania do badania:
Odpowiednio wykonane USG jest bezpieczne, nie ma większych przeciwwskazań do wykonywania badania.

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi