Diagnostyka obrazowa

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

tomografia komputerowa
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Tomografia Komputerowa jest zaawansowaną technologicznie metodą obrazowania wykorzystującą zjawisko osłabienia promieniowania rentgenowskiego przy przenikaniu przez badany obiekt i przekształceniu wyniku pomiarów osłabienia na obraz. Jakość uzyskiwanego obrazu jest zależna od możliwości wygenerowania jak największej ilości najcieńszych warstw w najkrótszym czasie. Obrazy TK w nowoczesnych aparatach charakteryzują się bardzo dobrą rozdzielczością objętościową.


Wskazania do badania
Ze względu na dobrą rozdzielczość obrazów i czułość metody znajduje ona zastosowanie w diagnostyce praktycznie wszystkich schorzeń. W wyniku postępu technologicznego w obróbce obrazu w ramach metody wyodrębniono specjalne procedury np. angio TK czy bronchoskopia wirtualna. Przeciwwskazania do wykonania badania są związane z zagrożeniami przy stosowaniu promieniowania jonizującego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża pacjentki. Szczegółowy zakres przeciwwskazań jest uwzględniany przy przeprowadzaniu wywiadu przed wykonaniem badania.

Przebieg badania
Przed badaniem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad dotyczący przeciwwskazań do wykonania badania. Pacjent jest informowany o przebiegu badania oraz możliwości i sposobie jego poszerzenia o badanie z użyciem środka cieniującego. W pracowniach CM ENEL-MED stosuje się bezpieczne środki cieniujące renomowanych producentów pozwalające maksymalnie zredukować ryzyko powikłań związanych z jego dożylną iniekcją. Samo badanie jest bezbolesne, może jednak wywołać uczucie lekkiego dyskomfortu związanego z koniecznością pozostawania w jednej pozycji przez kilka minut. W zależności od badanej okolicy trwa ono zwykle od ok. 5 do ok. 20 minut. W trakcie procedury pacjent leży na stole, który przesuwa się wewnątrz okola aparatu, zawierającego lampę emitującą promienie oraz czujniki, które te promienie odbierają. Otrzymany w ten sposób obraz badanych narządów przesyłany jest do komputera. Badanie jest opisywane przez lekarza radiologa.

Forma wyniku
Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.


Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi