Diagnostyka obrazowa

REZONANS MAGNETYCZNY

Rezonans magnetyczny
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Tomografia Rezonansu Magnetycznego wykorzystuje bezpieczne dla pacjenta zjawisko rezonansu magnetycznego przy użyciu zaawansowanych technik. Jest obecnie najnowocześniejszą i najbardziej dokładną, nieinwazyjną metodą obrazowania ludzkiego ciała. Nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji biologicznych u pacjenta i nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego.


Wskazania do badania
Badanie Rezonansu Magnetycznego jest opisywane przez lekarza radiologa. Ze względu na czułość i specyficzność oraz bezpieczeństwo metody znajduje ona  obecnie zastosowanie w diagnostyce praktycznie wszystkich schorzeń. Bardzo dobra rozdzielczość tkankowa obrazu uzyskiwanego w MR powoduje że jest on przeznaczony do diagnostyki chorób układu nerwowego i narządu ruchu.

Przeciwwskazania do wykonania badania są związane z potencjalną interakcją ferromagnetyków w polu magnetycznych. Dlatego też badań MRI nie wykonuje się w przypadku obecności w organizmie elementów metalowych takich jak protezy, stenty, implanty, opiłki metalowe. Pacjentki w ciąży powinny przed badaniem zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego. Szczegółowy zakres przeciwwskazań jest uwzględniany przy przeprowadzaniu wywiadu przed wykonaniem badania.

Przebieg badania
Przed badaniem przeprowadza się szczegółowy wywiad wykluczający istnienie przeciwwskazań do jego wykonania. Metalowe przedmioty (również te będące elementem ubioru) oraz urządzenia elektroniczne (np. telefon komórkowy) należy pozostawić w pomieszczeniu przygotowawczym. Pacjent jest informowany o przebiegu badania i sposobie komunikacji z technikiem podczas trwania całej procedury. Technik układa pacjenta na stole MR do którego przypina odpowiednie cewki diagnostyczne – rodzaj anteny dzięki której komputer odtwarza obraz badanych narządów. W systemach zamkniętych stół z pacjentem jest wsuwany do okola aparatu. W zależności od rodzaju badania i badanej okolicy czas trwania badania wynosi od około 20 do 60 minut. Wymagane jest leżenie bez ruchu, ponieważ ma to wpływ na jakość uzyskiwanych obrazów.

Uruchomiany aparat MRI emituje dźwięki o różnym natężeniu które w indywidualnych przypadkach mogą być odczuwane jako nieprzyjemne. W celu złagodzenia dyskomfortu stosuje się ochronne słuchawki. Podczas badania MR zachodzi czasem potrzeba podania środka kontrastowego dla lepszego uwidocznienia zmian w badanych narządach.

Forma wyniku
Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.


Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi