REZONANS MAGNETYCZNY

W naszych oddziałach zostały wprowadzone procedury bezpieczeństwa zgodne z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
Po wejściu do oddziału pacjentów prosimy o:
- dezynfekcję rąk,
- zachowanie odległości min. 1,5 m od pracowników recepcji oraz innych pacjentów,
- udział w ankiecie zdrowotnej przeprowadzanej przez pracowników recepcji,
- płatność za usługi kartą.
Pacjenci na badania diagnostyczne umawiani są z 10 minutowym odstępem tak, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z innymi osobami w poczekalni oraz umożliwić zespołowi pracowni dezynfekcję urządzeń i zmianę środków ochrony osobistej.
Każda wizyta jest potwierdzana telefonicznie przez pracownika recepcji (minimum 1 dzień przed wyznaczonym terminem badania). W trakcie rozmowy z pacjentem przeprowadzana jest ankieta stanu zdrowia, na podstawie której potwierdzana jest możliwość realizacji badania. W przypadku pacjentów zgłaszających objawy infekcji proponowany jest nowy termin badania.
Prosimy o kontakt z naszym Call Center w celu umówienia wizyty:
22 23 07 007
Rezonans magnetyczny wykorzystuje bezpieczne dla pacjenta zjawisko rezonansu magnetycznego przy użyciu zaawansowanych technik. Jest obecnie najnowocześniejszą i najbardziej dokładną, nieinwazyjną metodą obrazowania ludzkiego ciała. Nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji biologicznych u pacjenta i nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego.
Rezonans magnetyczny - wskazanie do badania
Badanie rezonansem magnetycznym jest opisywane przez lekarza radiologa. Ze względu na czułość i specyficzność oraz bezpieczeństwo metody znajduje ona obecnie zastosowanie w diagnostyce praktycznie wszystkich schorzeń. Bardzo dobra rozdzielczość tkankowa obrazu uzyskiwanego w rezonansie magnetycznym powoduje, że jest on przeznaczony do diagnostyki chorób układu nerwowego i narządu ruchu.Rezonans magnetyczny - przeciwwskazania do badania
Przeciwwskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego są związane z potencjalną interakcją ferromagnetyków w polu magnetycznych. Dlatego też badań rezonansem magnetycznym nie wykonuje się w przypadku obecności w organizmie elementów metalowych takich jak protezy, stenty, implanty, opiłki metalowe. Pacjentki w ciąży powinny przed badaniem zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego. Szczegółowy zakres przeciwwskazań jest uwzględniany przy przeprowadzaniu wywiadu przed wykonaniem badania.
Rezonans magnetyczny - przebieg badania
Przed badaniem przeprowadza się szczegółowy wywiad wykluczający istnienie przeciwwskazań do jego wykonania. Metalowe przedmioty (również te będące elementem ubioru) oraz urządzenia elektroniczne (np. telefon komórkowy) należy pozostawić w pomieszczeniu przygotowawczym. Pacjent jest informowany o przebiegu badania i sposobie komunikacji z technikiem podczas trwania całej procedury. Technik układa pacjenta na stole rezonansu magnetycznego do którego przypina odpowiednie cewki diagnostyczne – rodzaj anteny dzięki której komputer odtwarza obraz badanych narządów. W systemach zamkniętych stół z pacjentem jest wsuwany do okola aparatu. W zależności od rodzaju badania i badanej okolicy czas trwania badania wynosi od około 20 do 60 minut. Wymagane jest leżenie bez ruchu, ponieważ ma to wpływ na jakość uzyskiwanych obrazów.Uruchomiany aparat rezonansu magnetycznego emituje dźwięki o różnym natężeniu które w indywidualnych przypadkach mogą być odczuwane jako nieprzyjemne. W celu złagodzenia dyskomfortu stosuje się ochronne słuchawki. Podczas badania rezonansem magnetycznym zachodzi czasem potrzeba podania środka kontrastowego dla lepszego uwidocznienia zmian w badanych narządach.