- Kwalifikacja do zabiegu
Pierwszym krokiem do zabiegu jest wizyta kwalifikująca u chirurga operatora w ENEL-MED.
Do kogo na konsultację?
Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest wizyta konsultacyjna u chirurga operatora ENEL-MED, który określi wskazania do leczenia operacyjnego, wystawiając skierowanie na zabieg. Poinformuje o przebiegu operacji, szacowanej cenie. Wyda skierowanie na badania niezbędne do wizyty anestezjologicznej.
Skierowanie na zabieg
- jeśli posiadasz już skierowanie na zabieg wystawione podczas konsultacji specjalistycznej w oddziale ENEL-MED przez lekarza, który jednocześnie jest operatorem, wówczas konsultacja kwalifikująca nie jest potrzebna. Możesz zapisać się telefonicznie lub bezpośrednio na recepcji w wybranym szpitalu
- jeśli posiadasz skierowanie wystawione podczas konsultacji specjalistycznej w oddziale ENEL-MED przez lekarza, który nie wykonuje operacji, wówczas obligatoryjna jest konsultacja kwalifikująca u lekarza operującego
- jeśli posiadasz skierowanie wystawione poza ENEL-MED lub nie posiadasz go w ogóle wówczas konsultacja kwalifikująca jest także niezbędna
Konsultacja anestezjologa
Kolejnym krokiem kwalfikacji do zabiegu jest konsultacja anestezjologiczna. Na konsultację pacjent przychodzi z wynikami badań zleconymi od lekarza operującego. Lekarz anestezjolog:
- przeprowadza wywiad z pacjentem, mający na celu wykluczenie przeciwwskazań
- informuje o optymalnym rodzaju znieczulenia do zabiegu operacyjnego oraz o jego przebiegu
- przekazuje instrukcje do przygotowania się do operacji
- Podpisanie umowy na leczenie i hospitalizację
W dniu zawarcia umowy następuje wpłata zaliczki (w przypadku zabiegów płatnych) oraz potwierdzenie terminu zabiegu.
- Przyjęcie do szpitala
W dniu zabiegu pacjent zgłasza się do recepcji szpitali, skąd udaje się do pokoju na oddziale szpitalnym pod opieką pielęgniarki. Godzina zgłoszenia zostaje ustalona z pacjentem na kilka dni wcześniej, przed zabiegiem.
Niezbędne dokumenty i rzeczy osobiste:
Przy przyjęciu do szpitala pacjent jest zobowiązany do posiadania następujących dokumentów i przedmiotów osobistych:
- Dokument tożsamości (dowód osobisty/ prawo jazdy/ paszport)
- Dowód ubezpieczenia - w przypadku operacji refundowanej w ramach NFZ
- Wyniki badań dodatkowych (jeżeli nie zostały pozostawione w recepcji szpitala podczas przedoperacyjnej wizyty anestezjologicznej)
- Przybory toaletowe
- Piżamę
- Wypis ze szpitala
Pacjent wraz z wypisem otrzymuje wszystkie niezbędne dokumenty - w tym wskazania pooperacyjne, zalecenia dotyczące żywienia i rehabilitacji oraz leki i recepty, zwolnienie lekarskie, itd. Następnie ustalany jest termin konsultacji pooperacyjnej. Przy wypisie następuje końcowe rozliczenie hospitalizacji – opłacenie dodatkowych elementów leczenia szpitalnego lub zwrot ewentualnej nadpłaty.
- Zabieg i pobyt w szpitalu
Pacjent zarówno przed jak i po operacji pozostaje pod fachową opieką zespołu medycznego.
Przygotowanie do badania: W czasie konsultacji kwalifikujących lekarze prowadzący przekazują pacjentowi informacje o sposobie przygotowania się do zabiegu. Należy pamiętać o tym, by zgodnie z zaleceniami:
- w przypadku zalecenia wykonania iniekcji przeciwzakrzepowej, należy to zrobić w okresie 12-24 godz. przed operacją. Można ją wykonać samodzielnie lub w gabinecie zabiegowym szpitala
- W związku ze znieczuleniem należy być na czczo – w dniu operacji nie wolno nic jeść ani pić
- Na 6 godzin przed operacją niewskazane jest palenie tytoniu i żucie gumy
- przyjmowanie leków w dniu operacji należy skonsultować z lekarzem operacyjnym i anestezjologiem
- przed zabiegiem należy zmyć makijaż, lakier do paznokci, zdjąć biżuterię i soczewki kontaktowe
Pokoje: Zapewniamy opiekę w komfortowych warunkach. Każdy pacjent przebywa w klimatyzowanej sali z łazienką, wyposażonej w system przywoławczy, profesjonale łóżka chorych, (w szpitalu Centrum dostosowane dla pacjentów ortopedycznych), szafę, szafkę nocną, telewizor oraz bezprzewodowy internet, zestaw ręczników.
Posiłki: Pacjenci objęci leczeniem szpitalnym otrzymują posiłki zgodnie z dietą zaleconą przez zespół lekarski.
Rehabilitacja pooperacyjna: W przypadku operacji ortopedycznych i neurochirurgicznych niezwykle istotne jest objęcie pacjenta opieką fizjoterapeuty bezpośrednio po zabiegu. Odbywa się ona często już w pierwszej dobie po operacji, przy łóżku pacjenta, co pozwala na jak najszybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności ruchowej.