Stomatologia

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA (PEDODONCJA)

Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Na choroby zębów i dziąseł dzieci są narażone już od pierwszych miesięcy życia. Największe zagrożenie dla dzieci stanowi próchnica, która na zębach mlecznych postępuje niezwykle szybko, prowadząc do bolesnego stanu zapalnego miazgi (nerwu zęba). Bakterie próchnicotwórcze, gromadzące się na nieleczonych mleczakach, zagrażają przyszłym zębom stałym, a leczenie bolesnego ubytku może młodego człowieka zrazić do stomatologa na całe życie. Dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka: codzienna higiena jamy ustnej oraz wizyty u pedodonty.

Próchnica to ogromne zagrożenie dla zdrowia dzieci:

 • 76% dzieci ma próchnicę zębów*
 • 3 zęby z próchnicą przypadają średnio na jedno dziecko
 • 38% dzieci ma 4 lub więcej zębów z próchnicą

ZGŁOŚ SIE DO PEDODONTY, GDY:

 • Podejrzewasz u dziecka próchnicę. Dziecko ma na zębach żółto-brązowe plamki, przebarwienia, ubytki próchnicowe (dziury).
 • Dziecko ma wadę wymowy. Wada może być spowodowana brakiem zębów lub ich nieprawidłowym ustawieniem.
 • Pojawiły się problemy z ząbkowaniem. Ząbkowanie jest bolesne albo w ogóle nie wystąpiło, choć dziecko ma już rok.
 • Czujesz nieprzyjemny zapach z ust. Zapach może świadczyć o obecności kamienia lub osadu, które nieleczone powodują stany zapalne i inne dolegliwości.
 • Dziecko ma afty lub zajady. Dziecko ma biały bądź żółty nalot na języku (to może być objaw choroby układu pokarmowego lub oddechowego).

ODWIEDZAJ PEDODONTĘ CZĘŚCIEJ, JEŚLI TWOJE DZIECKO:

 • Lubi słodycze - spożywanie dużej ilości węglowodanów (słodycze, napoje gazowane, soki) i krótkie przerwy między posiłkami znacząco zwiększają ryzyko próchnicy u dziecka.
 • Choruje przewlekle - astma, refluks lub inne choroby mogą zmieniać ph w jamie ustnej.  leki mogą powodować trwałe przebarwienia na zębach lub zaburzać rozwój szkliwa.
 • Przyjmuje leki wziewne - alergie na produkty mleczne lub zbożowe powodują, że dieta dziecka jest uboższa w istotne dla zębów składniki mineralne, co podwyższa ryzyko próchnicy.

PAMIĘTAJ O OKRESOWYCH PRZEGLĄDACH:

 • Przegląd jamy ustnej dziecka powinno się przeprowadzać co 4—6 miesięcy. Regularne wizyty u specjalisty pomogą w porę zahamować wszelkie rozwijające się zmiany bakteryjne.

 

*Raport nt. stanu uzębienia dzieci (6 – 12 lat) w Polsce. Na podstawie badania w ramach ogólnopolskiego programu „Chroń dziecięce uśmiechy” przeprowadzonego w latach 2013 – 2015.


Czym zajmuje się pedodoncja?

Pedodoncja to dziedzina stomatologii, zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem uzębienia mlecznego i stałego u dzieci.

W leczeniu zębów dzieci stosuje się specjalne metody i materiały stomatologiczne. Praca ta wymaga od lekarza odpowiedniego podejścia: na barkach pedodonty spoczywa przecież odpowiedzialność za dalszy prawidłowy rozwój uzębienia małego pacjenta, a także za jego pozytywne nastawienie do kolejnych wizyt. Do głównych zadań stomatologa dziecięcego należą:

 • przeprowadzanie regularnych kontroli uzębienia dziecka;
 • wczesne eliminowanie ubytków próchnicowych;
 • wczesne wykrywanie innych potrzeb zdrowotnych, np. ortodontycznych.

W enel-med wierzymy, że leczenie dzieci to inwestycja w przyszłość. Dlatego zatrudniamy lekarzy z doświadczeniem w pracy z najmłodszymi.

Kiedy warto zgłosić się do pedodonty?

Na poszczególnych etapach rozwoju dziecka:

 • ok. 6. miesiąca życia – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do dbałości o jamę ustną dziecka, odpowiedniej diety, karmienia piersią czy stosowania dodatkowych akcesoriów (smoczków, gryzaków);
 • ok. 1. roku życia: wizyta adaptacyjna – kontrola wyrzynania się i stanu już obecnych zębów, wykluczenie próchnicy (np. butelkowej), informacje na temat doboru pasty, szczoteczki, sposobu mycia zębów;
 • co 3 miesiące w czasie wyrzynania zębów – aby na bieżąco ocenić prawidłowość przebiegu tego procesu;
 • co 3 miesiące podczas wymiany uzębienia – w tym czasie dziecko jest szczególnie narażone na próchnicę, ze względu na dynamiczne zmiany w jamie ustnej i może potrzebować dodatkowych akcesoriów higienicznych (nitki, szczoteczki międzyzębowej). Niektóre dzieci unikają szczotkowania zębów, bojąc się bólu powodowanego przez wypadające zęby mleczne.

WARTO WIEDZIEĆ: Regularne kontrole w okresie wymiany uzębienia pozwalają znaleźć właściwy moment na lakowanie nowych zębów stałych: można je wykonać wyłącznie, gdy ząb jest w 100 proc. zdrowy.

Gdy pojawiają się problemy:

 • opóźnione ząbkowanie – dziecko skończyło rok, a nie ząbkowało;
 • bolesne wyrzynanie ząbków – lekarz może zalecić preparaty przeciwbólowe;
 • żółto-brązowe plamki lub przebarwienia na zębach – mogą świadczyć o próchnicy lub złogach nazębnych;
 • ubytki próchnicowe widoczne gołym okiem – to bezwzględne wskazanie do jak najszybszego leczenia;

WARTO WIEDZIEĆ: Próchnica zębów mlecznych postępuje niezwykle szybko. Nieleczona stwarza niekorzystne warunki do wyrzynania się zębów stałych i naraża je na działanie bakterii próchnicotwórczych. Próchnica może doprowadzić do stanu zapalnego miazgi (nerwu zęba) i silnego bólu, a leczenie bólu pozostawia u dziecka przykre skojarzenia i lęk przed kolejnymi wizytami u stomatologa.

 • nieprzyjemny zapach z ust – może świadczyć o obecności złogów nazębnych (kamienia, osadu), kumulujących dużą ilość bakterii w jamie ustnej dziecka;

WARTO WIEDZIEĆ: Złogi przyczyniają się do przebarwienia zębów, krwawień, stanów zapalnych oraz bólu dziąseł. Ze względu na dużą ilość bakterii w jamie ustnej, mogą zwiększać częstotliwość infekcji górnych dróg oddechowych u dziecka.

 • zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej (afty), zajady w kącikach ust – mogą świadczyć o spadku odporności u dziecka. Leczenie takich zmian wymaga łagodzenia dolegliwości bólowych oraz modyfikacji diety;
 • biały/żółtawy nalot na języku – efekt nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub objaw chorób układu pokarmowego bądź oddechowego;
 • wada wymowy – często wynika z nieprawidłowego ustawienia zębów.

W innych sytuacjach:

 • przed każdym szczepieniem;
 • jeśli dziecko spożywa dużo węglowodanów (słodyczy, napojów gazowanych, soków), ma krótkie przerwy między posiłkami, jest otyłe – zwiększa to ryzyko rozwoju próchnicy;
 • jeśli dziecko ma alergię pokarmową – dieta uboga w zboża i produkty mleczne dostarcza mniej składników mineralnych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju tkanek zębów;
 • jeśli dziecko przyjmuje leki wziewne – niektóre z nich zawierają substancje powodujące trwałe przebarwienia na zębach lub prowadzące do zmian w prawidłowym rozwoju szkliwa;
 • jeśli dziecko choruje na cukrzycę, astmę, refluks lub inne choroby ogólne, zmieniające pH w jamie ustnej na korzystne dla rozwoju bakterii;
 • jeśli dziecko ma problem z nauką szczotkowania czy nitkowania – pedodonta wykluczy ewentualne dolegliwości czy dyskomfort, pojawiający się podczas szczotkowania np. z powodu ruszających się już zębów mlecznych, stanu zapalnego dziąseł czy nieodpowiednio dobranej szczoteczki. Wesprze nas też swoim autorytetem.

Pedodoncja w enel-med

W gabinetach stomatologicznych enel-med realizujemy pełny zakres profilaktyki i leczenia, eliminując czynniki zagrażające zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Poznaj naszą ofertę:

 • Wizyty adaptacyjne

Wizyta adaptacyjna pozwala oswoić małego pacjenta z gabinetem stomatologicznym. Głównym jej założeniem jest fakt, że odbywa się przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia. Podczas takiej wizyty dziecko może usiąść na fotelu stomatologicznym, dotknąć i przekonać się, jak działają wszystkie narzędzia stomatologiczne, poznać otoczenie, lekarza i asystentkę. Zwykle jest bardzo zainteresowane tym, co dzieje się w gabinecie, a w ramach utrwalania pozytywnych skojarzeń otrzymuje pamiątkowy dyplom lub naklejkę. Kolejna wizyta u pedodonty będzie już dla niego mniej stresującym przeżyciem, zwłaszcza jeśli przeprowadzi ją ten sam personel medyczny.

 • Przeglądy okresowe i instruktaże higieny jamy ustnej

Wykonywane regularnie przeglądy stomatologiczne pozwalają na zapobieganie, wczesne wykrycie i najmniej inwazyjne leczenie próchnicy. Dzieci powinny przychodzić do kontroli co 3 miesiące, zwłaszcza w okresie wyrzynania się zębów, aby można było w porę zapobiec próchnicy, która w zębach mlecznych rozwija się znacznie szybciej niż w stałych.

Przeglądy okresowe, na których nie stwierdzono próchnicy, utrwalają u dziecka pozytywne skojarzenia ze stomatologiem, budują zaufanie i utrwalają prawidłowe nawyki higieniczne. Są ważne również w trakcie wyrzynania się zębów stałych: podczas przeglądu można wyłapać właściwy moment na lakowanie zęba, czyli zabezpieczenie jego bruzd specjalnym półpłynnym materiałem kompozytowym. Lakuje się wyłącznie zęby w pełni zdrowe.

 • Leczenie zębów mlecznych i stałych

Leczenie zębów mlecznych i stałych to proces mający na celu wyeliminowanie próchnicy oraz zabezpieczenie zęba i odbudowanie go za pomocą specjalnego  materiału stomatologicznego. W zębach mlecznych zakłada się różne rodzaje materiału, w zależności od tego, jaka powierzchnia zęba została zniszczona oraz w którym zębie znajduje się ubytek. Aby zmniejszyć do minimum stres związany z leczeniem, w enel-med wykonujemy specjalne wypełnienia dla dzieci: łatwe w aplikacji i atrakcyjne – kolorowe. Dzięki nim lekarz może pracować szybko. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie wszyscy mali pacjenci dobrze współpracują ze stomatologiem. U dzieci mamy też do czynienia ze zwiększonym wydzielaniem śliny, brakiem koordynacji języka czy trudnością z otwieraniem buzi.

 • Lapisowanie lakowanie lakierowanie

To zabiegi często mylone ze sobą. Stosujemy je w zupełnie różnych sytuacjach.

Lakowanie

Lakowanie to zabieg profilaktyczny, zabezpieczający zdrowe, naturalne zagłębienia w szkliwie zębów specjalnym materiałem uwalniającym fluor. Warstwa materiału położona na trudno dostępne dla szczoteczki miejsce (bruzda, otwór ślepy) pozwala odizolować je od środowiska jamy ustnej, w której mogą znajdować się bakterie próchnicotwórcze. Materiał utwardza się światłem. Będzie on widoczny na powierzchni zęba w postaci jaśniejszych smużek. Jego ewentualne wykruszenie należy jak najszybciej uzupełnić.

Dzięki lakowaniu miejsce, w którym najczęściej rozpoczyna się powstawanie ubytku, zostaje zabezpieczone nawet na kilka lat. Warunkiem koniecznym do wykonania lakowania jest widoczna, pozbawiona przebarwień, w 100 proc. zdrowa powierzchnia zęba. Zabieg wykonuje się najczęściej na zębach trzonowych i przedtrzonowych, czasami też na powierzchni podniebiennej siekaczy górnych.

Lapisowanie

Lapisowanie to zabieg wykonywany na zębach mlecznych, najczęściej przednich, tak bardzo zniszczonych przez próchnicę, że ich wyleczenie za pomocą tradycyjnych wypełnień nie jest możliwe. Stosuje się go przy rozległych ubytkach i w niektórych rodzajach próchnicy, wymagających szybkiego jej opanowania (próchnica okrężna, butelkowa). Lapisowanie to też dobre rozwiązanie dla małych pacjentów, którzy trudno współpracują z lekarzem. Zabezpiecza zęby mleczne przed ich utratą, co jest o tyle istotne, że skutki przedwczesnej utraty uzębienia u dziecka mogą powodować ryzyko powstania poważnej wady ortodontycznej.

Lapisowanie porównuje się często do impregnacji. W praktyce polega na nałożeniu pędzelkiem na przemian dwóch preparatów hamujących rozwój próchnicy, bez konieczności użycia wiertła. Zabieg powtarza się od 2 do 4 razy na tych samych ząbkach. O ilości wizyt decyduje lekarz stomatolog, obserwując efekty na kolejnych wizytach. Wadą lapisowania jest brunatnoszary kolor zębów, związany z działaniem preparatu (lapisu). Lapisowanie stosujemy wyłącznie w przypadkach, gdy nie ma innej możliwości leczenia.

Lakierowanie

Lakierowanie to zabieg wykonywany na wszystkich zębach. Polega na nakładaniu na oczyszczone powierzchnie zębów preparatu fluorowego o stężeniu wyższym, niż w paście do zębów. W zależności od rodzaju preparatu, fluoryzacja zalecana jest co 3 do 6 miesięcy. Jednocześnie na co dzień mały pacjent stosuje pastę dla dzieci z fluorem. Fluor wzmacnia szkliwo i uodparnia je na działanie bakterii i kwasów z pożywienia. W przypadku już obecnego ubytku, spowalnia proces jego powiększania się, dlatego jest niezbędny w profilaktyce próchnicowej u dzieci.

 • Ekstrakcje zębów mlecznych

Ekstrakcje wykonuje się w sytuacji, gdy mały pacjent nie może lub nie chce samodzielnie poradzić sobie z ruszającym się zębem mlecznym albo gdy ruszający się ząb sprawia dokuczliwy ból.

Kontrolowanie procesu utraty zębów mlecznych i pojawiania się ze zębów stałych jest bardzo ważne.  Zdarza się, że ząb mleczny nie rusza się, przez co w łuku zębowym brakuje miejsca na wyrzynający się ząb stały. Ekstrakcje zębów mlecznych są konieczne w takich przypadkach – pozwalają uniknąć wyrżnięcia się zęba stałego w nieprawidłowym miejscu.

Kontrola stomatologiczna wyrzynających się zębów, przeprowadzana co 3 miesiące, umożliwia trzymanie ręki na pulsie i reagowanie na bieżąco. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do pojawienia się czy liczby zębów stałych, lekarz stomatolog może zalecić dodatkową kontrolę radiologiczną.

 • Znieczulenia miejscowe i ogólne

Mali pacjenci, którzy współpracują ze stomatologiem, poddawani są leczeniu próchnicy w  znieczuleniu miejscowym. To takie samo znieczulenie, jak podawane dorosłym: aplikuje się je w strzykawce, w dawce dostosowanej do potrzeb i masy ciała dziecka. Przed wykonaniem wkłucia znieczulamy błonę śluzową specjalnym smakowym żelem, aby ukłucie było niewyczuwalne.

Jeśli dziecko bardzo boi się wizyty u stomatologa lub z nim nie współpracuje, warto rozważyć wykonanie zabiegów stomatologicznych w narkozie lub z podaniem gazu rozweselającego. Dzięki temu dziecko nie odczuje strachu ani bólu, a wszystkie ubytki można będzie wyleczyć podczas jednej dłuższej wizyty. W enel-med zabiegi w narkozie wykonujemy w placówce na Zaciszu.

 • Ozonoterapia

Ozonoterapia stosowana jest w celu zahamowania rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów (bakterii, grzybów) w jamie ustnej. Ma szerokie zastosowanie we wszystkich dziedzinach stomatologii. U dzieci zabieg ten sprawdza się, gdy trzeba bezboleśnie zahamować próchnicę początkową, zdezynfekować oczyszczony ubytek przed założeniem wypełnienia czy złagodzić ból powodowany przez stany zapalne błony śluzowej, np. afty.

Ozonowanie hamuje rozwój próchnicy, a także ułatwia i przyspiesza gojenie błony śluzowej. To nowoczesna, stale rozwijana metoda leczenia.

Cennik usług pedodontycznych w enel-med

Przejdź do cennika

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

 1. Opowiadając dziecku o wizycie, dobieraj odpowiednie słowa. Unikaj zwrotów typu „bądź dzielna, wytrzymaj”, aby nie sugerować, że wizyta będzie nieprzyjemna czy bolesna.
 2. Poinformuj dziecko o przyczynie wizyty u stomatologa, zwłaszcza jeśli jest planowana.
 3. Spróbuj zaciekawić dziecko tematem zdrowia zębów oraz zachęcić do rozmowy z personelem w gabinecie.
 4. Pozwól lekarzowi działać zgodnie z jego wiedzą i doświadczeniem: daj mu szansę nawiązać kontakt z mały pacjentem.
 5. Uprzedź dziecko, że zostanie pod opieką pani doktor lub pana doktora, z którymi warto się zaprzyjaźnić.
 6. Zabierz ze sobą wyniki wszystkich badań, które miało wykonane dziecko: pantomogramu, CBCT itd.
 7. Zabierz dokumentację medyczną z innych placówek, w których dziecko było leczone stomatologicznie.

Jakie korzyści daje leczenie pedodontyczne?

 • Kontrola nad zdrowiem dziecka – bakterie, np. próchnicowe, mogą się przenieść z jamy ustnej do krwi, a z nią rozprzestrzenić po całym organizmie.
 • Prawidłowy rozwój zębów – zachowanie zdrowych zębów mlecznych stwarza optymalne środowisko dla wyrzynania się zębów stałych. Jeśli zęby stałe nie będą zarażone próchnicą, ich dalsze wyrzynanie przebiegnie prawidłowo.
 • Bezbolesne i bezstresowe wizyty u stomatologa – dziecko zawczasu zaznajomione z procedurami stomatologicznymi czuje się pewnie w gabinecie i nie kojarzy go z bólem ani dyskomfortem.
 • Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego w najlepszym momencie – stomatolog jest w stanie określić potrzebę i optymalny początek ewentualnego leczenia ortodontycznego. W ortodoncji największą rolę gra czas, zwłaszcza u dzieci, których zęby, kości twarzy, szczęki i żuchwy jeszcze się rozwijają. Ten właściwy moment łatwo przeoczyć, a leczenie podjęte zbyt późno będzie dłuższe i mniej przewidywalne.
 • Piękny, zdrowy, biały uśmiech na buzi Twojego dziecka.

Konsekwencje braku leczenia:

 • szybko rozwijająca się próchnica w zębach mlecznych, prowadząca do powikłań w postaci zapalenia miazgi zęba, czyli konieczności jego umartwienia lub usunięcia;
 • złogi nazębne i ubytki próchnicowe, które gromadzą dużą ilość bakterii i resztek jedzenia, przyśpieszając rozwój  próchnicy. Usunięcie ich jest niemożliwe bez wdrożenia profesjonalnej opieki stomatologicznej: wykonania czyszczenia, wyleczenia ubytków próchnicowych;
 • podatność na choroby: infekcje gardła, oskrzeli, zatok, powodowana przez bakterie, które z jamy ustnej rozsiewane są po całym organizmie dziecka;
 • próchnica u innych dzieci: bakterie próchnicowe mogą się przenieść na zęby rodzeństwa, jeśli dzieci używają tych samych sztućców, kubeczków, piją z jednej butelki;
 • ból i strach przed stomatologiem: leczenie zaawansowanych ubytków może zostawić u dziecka negatywne skojarzenia z gabinetem stomatologicznym. Po bolesnej wizycie dziecko nie chce już współpracować z lekarzem i musi być leczone w narkozie lub z podaniem gazu rozweselającego;
 • wady zgryzu: unikając kontroli stomatologicznych łatwo przeoczyć właściwy moment na wdrożenie leczenia ortodontycznego, a nieleczona wada może się pogłębiać i utrudniać procedury ortodontyczne w przyszłości.

Umów wizytę – 3 sposoby

 • zadzwoń, aby umówić wizytę: tel: (+48) 22 23 07 007 lub kom: (+48) 660 307 007
 • skorzystaj z systemu online lub aplikacji mobilinej
 • wypełnij formularz kontaktowy

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi