Stomatologia

PROTETYKA

Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się:

 • odtwarzaniem tkanek, utraconych z powodu niszczącej je próchnicy, urazu lub wcześniejszego usunięcia zęba;
 • uzupełnianiem wszelkich braków zębowych w sposób trwały, funkcjonalny dla pacjenta i estetyczny;
 • estetyką uśmiechu – korektą kształtu i koloru zębów naturalnych za pomocą licówek, koron, nakładów.

Konsultacja z lekarzem protetykiem umożliwia dobranie odpowiednich metod leczenia oraz rozwiązań dostosowanych do potrzeb zdrowotnych i wymagań estetycznych.

Kiedy warto zgłosić się do protetyka?

 • Jeśli masz braki zębowe (pojedyncze lub mnogie), wymagające uzupełnienia ze względów funkcjonalnych, takich jak żucie, wymowa czy estetyka.

WARTO WIEDZIEĆ: Zabiegi protetyczne pomogą Ci uniknąć przesuwania się i pochylania zębów sąsiednich, a także wysuwania się zęba przeciwstawnego z zębodołu (tzw. bierne wyrzynanie), które może prowadzić do jego utraty (tzw. efekt Godona).

 • Jeśli masz braki zębowe (pojedyncze lub mnogie), wymagające uzupełnienia ze względów funkcjonalnych, takich jak żucie, wymowa czy estetyka.

WARTO WIEDZIEĆ: Zabiegi protetyczne pomogą Ci uniknąć przesuwania się i pochylania zębów sąsiednich, a także wysuwania się zęba przeciwstawnego z zębodołu (tzw. bierne wyrzynanie), które może prowadzić do jego utraty (tzw. efekt Godona).

 • Jeśli zaobserwujesz u siebie jeden z następujących objawów:
 1. silne zaciskanie zębów (np. w sytuacjach stresowych);
 2. zgrzytanie zębów w dzień lub w nocy;
 3. zmęczenie mięśni twarzy i szyi (zwłaszcza po przebudzeniu);
 4. słyszalne trzaski w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego (zwłaszcza po przebudzeniu);
 5. ograniczenia ruchu w tym stawie (np. podczas jedzenia, głośnego mówienia, szerokiego otwierania ust);
 6. ból podczas jedzenia, nagryzania, rozdrabniania pokarmów;
 7. nawracający ból głowy, drętwienie, nadmierne napięcie w obrębie głowy i szyi.

WARTO WIEDZIEĆ: Objawy te zdarzają się zwykle w sytuacjach stresowych oraz u osób narażonych na stres długotrwały.

 • Jeśli zaobserwujesz rysy i wykruszenia na szkliwie zębów.
 • Jeśli wypełnienia w Twoich zębach się kruszą.
 • Jeśli wypełnienia w Twoich zębach ścierają się: są płaskie, nie odtwarzają naturalnego kształtu zęba z jego bruzdami i nierównościami.
 • Jeśli uprawiasz sporty wyczynowe, siłowe, kontaktowe – podczas intensywnego treningu zaciska się zęby nieświadomie.

WARTO WIEDZIEĆ: dla zębów niebezpieczne są nie tylko wysokourazowe sztuki walki czy boks. Szkliwo ściera się mocno przy ćwiczeniach z ciężarami, a nawet u biegaczy długodystansowych.

 • Jeśli regularnie nurkujesz z aparatem tlenowym – aparat, wysokie ciśnienie i niskie temperatury mogą zaburzyć funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego, powodując tkliwość tej okolicy twarzy, bóle i napięcie mięśniowe.
 • Jeśli masz stare korony lub mosty, które powodują przykry zapach z ust lub są zwyczajnie nieestetyczne.

WARTO WIEDZIEĆ: korony i mosty zużywają się i należy je wymieniać co ok. 10 lat.

 • Jeśli często żujesz gumę: czynność ta przeciąża staw skroniowo-żuchwowy, a kontynuowana dłużej niż 7 minut nie daje mu czasu na odpoczynek po wykonanym wysiłku.
 • Jeśli obgryzasz paznokcie, skórki, gryziesz ołówki lub długopisy – to również przeciąża i nadwyręża staw skroniowo-żuchwowy.
 • Jeśli masz protezę ruchomą i:
 1. używasz jej dłużej niż 5 lat (niewymieniana proteza może powodować urazy, otarcia);
 2. jej kolor się wyraźnie zmienił;
 3. czujesz ból lub inny dyskomfort w trakcie jej użytkowania;
 4. czujesz nieprzyjemny zapach z ust;
 5. nie była ona kontrolowana ani korygowana przez protetyka od momentu wykonania.

WARTO WIEDZIEĆ: Użytkowanie protezy wymaga regularnej kontroli lekarskiej. Proteza powinna być na bieżąco dostosowywana do zmieniających się warunków w jamie ustnej.

Protetyka w enel-med

W gabinetach stomatologicznych enel-med oferujemy pełen zakres leczenia protetycznego. Każde leczenie planujemy w oparciu o szczegółową diagnostykę.


Odbudowa wielu braków zębowych na implantach


Uzupełnienie braków zębowych za pomocą protezy ruchomej na belce


Uzupełnienie pełnego łuku zębowego za pomocą protezy ruchomej na 4 implantach


Poznaj naszą ofertę:

 • Konsultacje i diagnostyka

Każde leczenie protetyczne powinna poprzedzać konsultacja u specjalisty. Podczas takiej wizyty protetyk zbierze szczegółowy wywiad zdrowotny, przeprowadzi badanie przedmiotowe i określi Twoje potrzeby. Następnie zaproponuje optymalne rozwiązanie Twoich problemów, omówi wybrane metody leczenia, wyjaśni wątpliwości, a także przygotuje harmonogram kolejnych wizyt oraz kosztorys całego leczenia.

 • Korony

Czym jest korona?

Korona to sztuczny, pojedynczy ząb, nakładany na resztę własnego zęba po wcześniejszym jego przygotowaniu (oszlifowaniu i zmniejszeniu rozmiaru tak, aby powstało miejsce na koronę). Pozwala odbudować całą widoczną część zęba w sposób trwały i estetyczny.

Rodzaje i dobór koron

Wielość rodzajów koron wynika z: materiału, z jakiego są wykonane (porcelanowe, kompozytowe, pełnoceramiczne), technologii wykonania (korony Procera, Everest) oraz etapu leczenia, na którym są zastosowane (ostateczne, tymczasowe). O tym, która korona jest odpowiednia dla Ciebie, protetyk zdecyduje biorąc pod uwagę Twoje potrzeby zdrowotne.

Kolor wybranej korony będzie zawsze dobierany do Twojej naturalnej barwy zębów.

Mocowanie korony

Korona:

 • nakładana jest na część własnego zęba
 • mocowana na wkładzie koronowo-korzeniowym, stosowanym np. po leczeniu endodontycznym lub przy złamaniu się naturalnej korony zęba (pod warunkiem zachowania jego korzenia)
 • można ją też wykonać na implancie. Zabieg ten zawsze poprzedza wszczepienie implantu (sztucznego korzenia zęba”) i okres jego wgajania (3-6 miesięcy).
 •  Mosty

Czym jest most?

Most to kilka połączonych ze sobą sztucznych koron, mocowanych na stałe w jamie ustnej w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Składa się z tzw. filarów, czyli koron, które przykrywają braki w jamie ustnej i opierają się o sąsiadujące zęby własne oraz z przęsła, czyli korony umieszczonej pomiędzy filarami, która przylega bezpośrednio do dziąsła i odtwarza ząb.

Jak się go wykonuje?

Most najczęściej wykonuje się przy użyciu takich samych materiałów i technologii, co pojedynczą koronę. To rozwiązanie wymaga znacznego, nieodwracalnego oszlifowania pozostałych zębów własnych (tzw. zębów filarowych). Ząb, który będzie filarowy, często przed szlifowaniem wymaga leczenia endodontycznego (umartwienia) oraz zaopatrzenia we wkład koronowo-korzeniowy. Daje to pewność, że podczas szlifowania nie zostanie uszkodzony i nie będzie bolał po zacementowaniu ostatecznej pracy protetycznej.

Alternatywą, która nie wymaga szlifowania zębów własnych, jest wykonanie korony na implancie.  Implant imituje utracony lub usunięty korzeń zęba, umożliwiając wykonanie na nim pojedynczej korony.

Podobnie jak korony, również i mosty mogą być osadzone na zaopatrzonych we wkłady koronowo- korzeniowe zębach własnych lub korzeniach zębów naturalnych,  a także na implancie.

 • Licówki

Czym są licówki?

Nazywane żartobliwie „tipsami na zęby”, licówki to rozwiązanie dla osób, które w sposób trwały i profesjonalny chcą poprawić wygląd zębów. To cienkie, pełnoceramiczne lub kompozytowe płatki, nakładane na oszlifowaną część licową, czyli część wargową zębów przednich.

Kiedy stosuje się licówki?

 • u pacjentów z dużymi i nieestetycznymi wypełnieniami (np. przebarwionymi, startymi), które widać podczas uśmiechania się;
 • u pacjentów z trwałymi przebarwieniami, powstałymi po leczeniu lekami wziewnymi (np. na astmę) lub przyjmujących tetracyklin w okresie kształtowania się zębów;
 • u pacjentów mających ubytki, wykruszenia, pęknięcia szkliwa w odcinku przednim zębów;
 • w sytuacjach, gdy pożądanego efektu estetycznego – np. wymarzonego kształtu, wypukłości, koloru zębów, nie da się osiągnąć innymi metodami.

Jak nakłada się licówki?

Przygotowanie zęba pod licówki wymaga oszlifowania jego części licowej, czyli wargowej. Uzyskujemy w ten sposób miejsce na wklejenie licówki, bez nadmiernego uwypuklenia z zęba. Zakres szlifowania jest tu dużo mniejszy niż w przypadku korony, ale jego rezultat — tak samo nieodwracalny. 

Lekarz protetyk może zaproponować Ci wykonanie więcej niż jednej licówki. Wszystko zależy od efektu estetycznego, jaki chcesz osiągnąć. 

Jak będę wyglądać z licówkami?

W ENEL-MED mamy możliwość przedstawienia Ci efektu końcowego jeszcze przed szlifowaniem zębów. Za pomocą materiału tymczasowego wykonamy na Twoich zębach licówki tymczasowe, które kształtem będą odpowiadać tym ostatecznym. Tymczasowy materiał możemy łatwo zdjąć w gabinecie, bez ryzyka uszkodzenia zębów.

 • Nakłady

Czym są nakłady?

Nakłady (inlay, onlay, overlay) to wypełnienie w postaci klasycznej „plomby” lub dokładnie odpowiadające brakowi tkanki zęba.

Jak wykonuje się nakłady?

Nakłady wykonuje się w laboratorium, z materiałów protetycznych o większej trwałości i estetyce niż ten stosowany do standardowych wypełnień zębowych. Wklejane na stałe, w jednym kawałku, jak brakujące puzzle. Nakłady uzupełniają starte lub złamane części zęba i wzmacniają pozostałą jego część. To ważne zwłaszcza w przypadku znacznego złamania zęba lub rozległego ubytku próchnicowego.

Kiedy stosuje się nakłady?

 • u pacjentów z ubytkami próchnicowymi, obejmującymi 60-70 proc. powierzchni zęba (po wyczyszczeniu z próchnicy ząb wymaga wzmocnienia);
 • przy przebarwionych, rozległych ubytkach, powstałych po wymianie wypełnień amalgamatowych (srebrnych);
 • po leczeniu endodontycznym – jako wzmocnienie zęba i alternatywę dla włókna szklanego lub wkładu koronowo korzeniowego;
 • u pacjentów z problemem zgrzytania, zaciskania zębów lub po leczeniu ortodontycznym – w celu odbudowy zwarcia;
 • dla lepszego efektu estetycznego wypełnienia – nakłady oddają precyzyjnie naturalny, anatomiczny kształt i kolor zęba;
 • jako alternatywę dla klasycznego leczenia zachowawczego (wykonania wypełnienia).
 • Protezy

Czym są protezy?

Protezy to ruchome (wyjmowane) uzupełnienia protetyczne, odtwarzające zarówno braki zębowe, jak też otaczające je tkanki miękkie. Poprawiają wygląd i samopoczucie pacjentów, umożliwiając im prawidłową wymowę, swobodne uśmiechanie się i łatwiejsze jedzenie.

Rodzaje protez:

 • protezy szkieletowe (nieosiadające):

Składają się z precyzyjnej metalowej konstrukcji, utrzymującej protezę na pozostałych zębach naturalnych, równomiernie przenoszącej siły żucia na cały łuk zębowy. Uzupełnieniem konstrukcji są części akrylowe: „nowe zęby”. Większość metalowego szkieletu protezy jest umiejscowiona w sposób niewidoczny.

Protezy szkieletowe charakteryzuje wytrzymałość na obciążenia, stabilność i komfort użytkowania. Zaleca się je przy braku jednego lub kilku zębów i mocuje w różnych częściach łuku zębowego. Stanowią alternatywę dla implantu, gdy jego wszczepienie bywa niemożliwe.

 • protezy akrylowe (osiadające): 

Wykonane w całości z akrylu, pomagają uzyskać efekt estetyczny bardzo zbliżony do naturalnego. Umożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie, a także chronią przed znaczną zmianą rysów twarzy w przypadku utraty wszystkich zębów.

Istnieją protezy akrylowe całkowite i częściowe, stosowane w zależności od liczby zębów wymagających uzupełnienia. U pacjentów, którzy zachowali część zębów, proteza taka mocowana jest dodatkowo (klamrami, haczykami) na zębach własnych, co poprawia jej stabilizację.

WARTO WIEDZIEĆ: protezy osiadające nie są rozwiązaniem długoterminowym. Oparcie płyty protezy bezpośrednio na błonie śluzowej i kości szczęki oraz żuchwy powoduje zanikanie tejże kości.

 • protezy overdenture:

Ten typ protez ma dodatkowe, niewidoczne elementy, wspierające prawidłowe utrzymanie protezy w jamie ustnej. Protezę overdenture można wykonać na zachowanych korzeniach zębów, traktując je jako elementy podpierające. Dzięki specjalnym łącznikom, założona na nie proteza zawsze przyjmuje taką samą wygodną pozycję, nie przesuwa się w jamie ustnej ani nie uciska błony śluzowej.

W przypadku utraty wszystkich zębów, wykonanie protezy typu overdenture poprzedza zabieg wszczepienia kilku implantów. Implanty są wtedy odpowiednikiem filarów: służą podparciu protezy i stanowią dla niej stabilne mocowanie. Proteza łączy się z implantem na zasadzie „zatrzasku”. Może być w każdej chwili zdjęta i ponownie założona.

Zalety protezy overdenture:

 • wykorzystanie pozostałych zębów lub implantów jako podparcie protezy;
 • lepsza stabilizacja, zwiększony komfort użytkowania;
 • zachowanie błony śluzowej i struktury kości (kość zanika przy braku zębów lub implantów);
 • efekt estetyczny bardzo zbliżony do naturalnego uzębienia;
 • delikatna struktura: proteza nie przykrywa całego podniebienia, co pozwala szybciej zaakceptować obecną jej obecność w jamie ustnej.

WARTO WIEDZIEĆ: Dobór rodzaju protezy opiera się przede wszystkim na potrzebach zdrowotnych pacjenta oraz możliwościach technicznych. Nie u wszystkich pacjentów możliwe jest wykonanie każdej protezy.

 • Aparaty przeciw chrapaniu

Aparat wykonany przez lekarza protetyka jest podstawowym rozwiązaniem stosowanym w terapii chrapania i bezdechów sennych. To jednoczęściowa szyna, którą lekarz dopasowuje do kształtu Twoich zębów.

Aparat przeciw chrapaniu stosuje się w nocy. W pozycji leżącej drogi oddechowe są dzięki niemu otwarte, co w znacznym stopniu ułatwia oddychanie i eliminuje chrapanie. 

 • Szyny relaksacyjne

Szyny relaksacyjne są stosowane w zapobieganiu zgrzytaniu i zaciskaniu zębów oraz leczeniu efektów ubocznych (nadmiernego ścierania się czy pękania zębów). Mogą być twarde lub miękkie. Wykonuje się je na podstawie wycisku zębów pacjenta, poprzedzając go rekonstrukcją zgryzu za pomocą nakładów lub koron.

Szyna działa relaksacyjnie na mięśnie biorące udział w żuciu. Stosując ją pozbędziesz się również uciążliwego bólu głowy i nadmiernego napięcia w szyi.

Cennik usług protetycznych enel-med

Przejdź do cennika

Jak przygotować się do wizyty u protetyka?

 1. Zabierz ze sobą wszystkie uzupełnienia protetyczne, z których korzystasz (protezy ruchome, szyny relaksacyjne, aparaty przeciwko chrapaniu – pomożesz lekarzowi ustalić, co jest dla Ciebie wygodne.
 2. Swoje oczekiwania przemyśl i spisz na kartce razem z pytaniami, które Cię nurtują – protetyk rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
 3. Przygotuj się na ewentualną diagnostykę: pantomogram, wyciski – czasem zaplanowanie leczenia wymaga dodatkowych badań lub wykonania gipsowych modeli diagnostycznych.
 4. Zabierz ze sobą wyniki badań – pantomogramu, tomografii, nawet tej wykonanej kilka lat temu.

Jakie korzyści daje leczenie protetyczne w enel-med?

 • Przede wszystkim zdrowie! Nieuzupełniane braki zębowe (zwłaszcza w odcinkach bocznych) mogą mieć długofalowe konsekwencje zdrowotne.
 • Komfort życia i funkcjonowania w każdej codziennej czynności  np. swobodny śmiech, gryzienie jabłek 
 • Gwarancje na wykonane prace protetyczne
 • Indywidualny plan diagnostyki i leczenia – podczas wizyty u protetyka otrzymasz indywidualny harmonogram leczenia, wraz z kosztorysem.
 • Profesjonalizm i kompleksowa opieka na każdym etapie leczenia – to nasza wizytówka. W ENEL-MED masz do dyspozycji cały zespół specjalistów.
 • Elastyczność – umówimy Twoje wizyty w dogodnych dla Ciebie terminach.

Konsekwencje braku leczenia:

 • rozchwianie i obumieranie zębów, spowodowane nadmiernym ścieraniem się, kruszeniem i przeciążeniem zębów sąsiednich;
 • utrudniające funkcjonowanie bóle w obrębie głowy i szyi, spowodowane przeciążeniami stawu skroniowo-żuchwowego;
 • przesuwanie się i pochylanie pozostałych zębów (w ten sposób kompensują brak sąsiedniego zęba);
 • utrata zęba sąsiadującego z brakiem zębowym lub trudności z dopasowaniem korony, spowodowane efektem Godona. Efekt Godona polega na wysuwaniu się z kości zęba znajdującego się naprzeciwko braku zębowego (w łuku przeciwstawnym). Jest to proces bolesny.
 • stany zapalne dziąseł i przyzębia, częste przy przeciążeniach spowodowanych przenoszeniem nadmiernych sił żucia na mniejszą liczbę zębów;
 • utrudnione prawidłowe jedzenie, niestrawność, refluks – szczególnie odczuwane w przypadku braku zęba trzonowego lub przedtrzonowego, który ma dużą powierzchnię żującą i pomaga rozdrabniać pokarm;
 • trudności w mówieniu, niewyraźne mówienie – zęby, zwłaszcza przednie, biorą udział w prawidłowej artykulacji: podczas mówienia opiera się o nie język.
 • problemy w kontaktach międzyludzkich, spowodowane mało estetycznym wyglądem zębów i widocznymi brakami w uzębieniu, które uniemożliwiają normalne uśmiechanie się.

Umów wizytę – 3 sposoby

 • zadzwoń, aby umówić wizytę: tel: (+48) 22 23 07 007 lub kom: (+48) 660 307 007
 • skorzystaj z systemu online lub aplikacji mobilinej
 • wypełnij formularz kontaktowy

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi