Stomatologia

PERIODONTOLOGIA

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia obejmuje zabiegi lecznicze dotyczące tzw. przyzębia: dziąseł, ozębnej, okostnej, cementu korzeniowego i kości wyrostka zębodołowego. 

Przyzębie utrzymuje ząb w konkretnym miejscu w jamie ustnej, zapewnia mu ruchomość i chroni przed złamaniem podczas żucia. Dlatego utrzymanie tej części jamy ustnej w dobrym zdrowiu jest, obok wystrzegania się próchnicy, kluczowe dla zachowania własnego uzębienia na całe życie.

Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.  • Jeśli odczuwasz tkliwość, dyskomfort, ból dziąseł – może to wskazywać na stan zapalny dziąseł lub przyzębia. Nie zawsze zapaleniu towarzyszą dolegliwości bólowe, jednak pacjenci najczęściej charakteryzują to uczucie jako dyskomfort i trudny do zlokalizowania, rozlany ból.
  • Jeśli Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania – krwawienie bez urazu mechanicznego jednoznacznie wskazuje na stan zapalny dziąseł. Jest on spowodowany nadmierną ilością bakterii w jamie ustnej, kumulowanych przez złogi nazębne naddziąsłowo i poddziąsłowo. Aby go zwalczyć, należy wykonać profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie higieny. Jeśli objawy nie ustąpią po skalingu, konieczna będzie wizyta u periodontologa i wykonanie czyszczenia kamienia zlokalizowanego poniżej 3 mm pod dziąsłem: tzw. kiretaż.
  • Jeśli masz rozchwiany ząb/zęby – naturalna ruchomość zęba jest niewyczuwalna, jeśli więc poczujesz, że któryś z Twoich zębów jest rozchwiany lub odczuwasz silny ból podczas jego nagryzania, może być to jeden z objawów choroby przyzębia, która osłabia utrzymanie zęba w kości;
  • Jeśli masz ciemnobrunatny, niezmywalny nalot na języku (tzw. „język włochaty”);
  • Jeśli masz nadwrażliwe zęby – nadwrażliwość powodowana jest przez odsłanianie się szyjek zębowych, którego przyczynę musi znaleźć periodontolog, wykluczając ewentualną parodontozę. W ramach zabiegów periodontologicznych lekarz może zaproponować pokrycie odsłoniętych szyjek tak, aby nie powodowały więcej bólu w reakcji na bodźce termiczne.
  • Jeśli w jamie ustnej masz przebarwienia, grudki, guzki, białawe smugi, nawracające duże afty. Błona śluzowa jamy ustnej powinna być elastyczna, błyszczeć i mieć jasnoróżowy kolor. Wszelkie odstępstwa mogą wynikać z naszej indywidualnej anatomii, ale mogą być objawem choroby. Nawracające, bolesne afty świadczą np. o braku odporności, co warto potwierdzić odpowiednimi badaniami krwi, zleconymi przez lekarza.

WARTO WIEDZIEĆ: Choroby ogólnoustrojowe często objawiają się w jamie ustnej. Wcześnie wyłapane zmiany to szansa na uniknięcie np. anemii.

Periodontologia w enel-med

W gabinetach stomatologicznych enel-med oferujemy pełen zakres zabiegów periodontologicznych. Poznaj naszą ofertę:

  • Konsultacje periodontologiczne

Są niezbędne dla wykluczenia ryzyka wystąpienia parodontozy. Choroba ta to druga po próchnicy przyczyna utraty zębów. Może być zdiagnozowana przez periodontologa w wywiadzie na temat zdrowia ogólnego i badaniach jamy ustnej, RTG, CBCT.

  • Leczenie choroby przyzębia (parodontozy) - kiretaż

Kiretaż to podstawowa metoda leczenie choroby przyzębia – parodontozy. Polega na oczyszczaniu złogów poddziąsłowych, znajdujących się na głębokości większej niż 3 mm. Jest wykonywany wyłącznie przez lekarza periodontologa.

Lekarz pod znieczuleniem oczyszcza (ręcznie i ultradźwiękami) wszelkie złogi znajdujące się w kieszonkach patologicznych i między korzeniami zębów, a następnie usuwa stan zapalny wytworzony przez bakterie (ziarniny). W trakcie zabiegu stosuje specjalne płyny antyseptyczne (roztwór chlorheksydyny do przepłukiwania kieszonek) i aplikuje leki przyspieszające gojenie dziąsła.

Kiretaż można wykonać w różnym zakresie: z nacięciem dziąsła – otwarty albo mniej inwazyjny, zamknięty. Po zabiegu pacjent musi stosować wzorową higienę jamy ustnej. Bez niej nie będzie możliwe utrzymanie efektów kiretażu.

  • Vector

Vector to urządzenie wykorzystywane w nowoczesnym leczeniu parodontozy. Oczyszcza głęboko osadzony kamień, a także wspomaga leczenie stanów zapalnych poprzez zmniejszenie ilości bakterii. Stosuje się go również w leczeniu nadwrażliwości zębów, wraz z dodatkowym preparatem, działającym na zasadzie impregnacji powierzchni.

Zabiegi wykonane przy użyciu Vectora mają wysoką skuteczność i niską inwazyjność: nie podrażniają dziąseł. Vector oczyszcza i poleruje powierzchnię zęba, pozostawiając ją naturalnie rozjaśnioną.

  • Szynowanie zębów

To połączenie rozchwianych patologicznie zębów za pomocą specjalnej, przyklejanej na stałe, półelastycznej tasiemki. Tasiemka zmniejsza ruchomość zębów, pozwalając zachować je na dłużej i zwiększa komfort życia pacjenta.

  • Leczenie i diagnostyka błony śluzowej

Wszelkie symptomy tego, co dzieje się w naszym organizmie, możemy odnaleźć na błonie śluzowej jamy ustnej. Nie warto więc bagatelizować nawet najmniejszych dysfunkcji.

  • Podcięcie wędzidełka

To niewielki zabieg wykonywany najczęściej u dzieci. Polega na przecięciu nadmiernie rozrośniętej błony śluzowej, łączącej zbyt mocno język z dnem jamy ustnej. Rozrośnięta błona może powodować problemy z wymową lub sczepiać wargę z wyrostkiem zębodołowym, tworząc nieładną przerwę między przednimi górnymi lub dolnymi zębami.

  • Pokrywanie recesji i przeszczepy dziąsła

To niezwykle precyzyjny zabieg, możliwy do wykonania różnymi technikami, w zależności od stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. Ma on na celu odtworzenie dziąsła w miejscach jego zaniku. Zanik dziąsła powoduje silną nadwrażliwość przyszyjkową, uniemożliwiającą normalne spożywanie ciepłych i zimnych posiłków. Odsłonięte szyjki zęba to również miejsce, które, pozbawione ochrony przez dziąsło, jest bardziej narażone na próchnice i ścieranie się.

  • Regeneracja kości

To zabieg odtwarzania kości utraconej w wyniku jej zanikania po usunięciu zęba lub w miejscach tzw. kieszeni kostnych, powstających w przebiegu choroby przyzębia. Za pomocą specjalnych preparatów na kość aplikuje się materiał, który z dużym prawdopodobieństwem zrośnie się z kością, wypełniając pustą przestrzeń po jej zaniku. Zabiegi regeneracji kości wymagają od pacjenta wzmożonej higieny jamy ustnej i dbałości o ogólny stan zdrowia, zgodnie z zaleceniami lekarza periodontologa.

Cennik periodontologii w enel-med

Przejdź do cennika

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

  1. Zastanów się nad swoim stanem zdrowia – spisz na kartce przyjmowane na stałe leki, przebyte cięższe choroby i operacje. Periodontolog na pewno Cię o nie zapyta.
  2. Przeanalizuj swoje objawy: od kiedy trwają, w jakich sytuacjach się nasilają, czy są bolesne, a jeśli tak – jakiego rodzaju to ból. Pamiętaj, że każde spostrzeżenie ułatwi periodontologowi postawienie trafnej diagnozy.
  3. Przypomnij sobie datę swojego ostatniego oczyszczania zębów w gabinecie higieny.
  4. Przyjrzyj się swoim dziąsłom: czy nie krwawią podczas szczotkowania i nitkowania.
  5. Spróbuj zlokalizować nadwrażliwe miejsca w swojej jamie ustnej, aby móc je wskazać podczas.
  6. Zapamiętaj, jakiego rodzaju szczoteczki, pasty lub płukanki używasz. Spisz także akcesoria do higieny jamy ustnej, które stosujesz i jak często to robisz.
  7. Przygotuj się na ewentualną diagnostykę: pantomogram, tomografię, pomiar głębokości kieszonek dziąsłowych. Badania te są niezbędne do oceny stanu przyzębia.
  8. Zabierz ze sobą wyniki badań – pantomogramu, tomografii, nawet tej wykonanej kilka lat temu.

Jakie korzyści daje leczenie periodontologiczne?

  • Profesjonalna opieka lekarza specjalisty – zgłaszając się do periodontologa w enel-med masz pewność, że uzyskasz pomoc i rzetelne odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące Twojego zdrowia.
  • Najwyższy standard procedur i materiałów – zabiegi periodontologiczne wykonujemy przy użyciu najlepszych narzędzi oraz materiałów zgodnych biologiczne z Twoim organizmem. Ze względu na specyfikę i rodzaj procedur, zabiegi periodontologiczne są porównywalne z chirurgicznymi.
  • Kompleksowa diagnostyka problemu – wszelkie zabiegi planujemy na podstawie badań RTG lub CBCT oraz badań dodatkowych, zlecanych przez lekarza periodontologa, np. histopatologicznych, posiewów, pomiarów wskaźnika krwawienia czy osadzania się płytki nazębnej.
  • Indywidualny plan diagnostyki i leczenia, uwzględniający Twoje potrzeby – otrzymasz go wraz z kosztorysem na wizycie konsultacyjnej.

Konsekwencje braku leczenia:

  • pogłębianie się problemu – im dłużej będziesz zwlekać z zabiegiem, tym bardziej będzie on rozległy i obciążający dla Twojego organizmu;

WARTO WIEDZIEĆ: Czas działa na Twoją niekorzyść, zwłaszcza w przypadku postępującego zaniku kości. Jeśli będziesz zwlekać z wizytą u specjalisty, może się okazać, że trzeba nadbudować znacznie większy fragment kości, niż pierwotnie planowano.

  • rozwój parodontozy, groźnej choroby przyzębia – nieleczony stan zapalny dziąseł rozprzestrzenia się i nasila, a złogi nazębne zwiększają swoją objętość, powodując powstanie patologicznych kieszeni dziąsłowych. Ten proces to początek parodontozy, która wymaga długiego i konsekwentnego leczenia, hamującego niszczenie kości;
  • utrata zęba w wyniku nasilających się objawów choroby przyzębia i procesów zapalnych. Choroby przyzębia to druga po próchnicy przyczyna powstawania braków zębowych u osób dorosłych;
  • powstawanie dużej przerwy między zębami przednimi lub odsłanianie się szyjek zębowych, spowodowane przez zbyt duże wędzidełko wargi;
  • zagrożenie dla zdrowia – mogą je stanowić niezdiagnozowane zmiany w jamie ustnej i twarzy.

Umów wizytę – 3 sposoby

  • zadzwoń, aby umówić wizytę: tel: (+48) 22 23 07 007 lub kom: (+48) 660 307 007
  • skorzystaj z systemu online lub aplikacji mobilinej
  • wypełnij formularz kontaktowy

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi