Stomatologia

ORTODONCJA

Ortodonta enel med
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007 lub 660 307 007

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad ortodontycznych, czyli nieprawidłowości w kontaktach pomiędzy zębami górnymi i dolnymi oraz w ustawieniu zębów względem siebie. Pomaga przywrócić pacjentom piękny uśmiech, ma także wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Najszybsze rezultaty przynoszą zabiegi ortodontyczne wykonywane w młodym wieku, ponieważ u dzieci zmiany w kościach zachodzą intensywniej. Współczesna ortodoncja pozwala również na przeprowadzenie udanego leczenia u osób dorosłych. Długość terapii zależy od wybranych metod oraz rodzaju wady.

Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

DZIECKO:

 • Gdy opóźnia się ząbkowanie – dziecko skończyło rok, ale jeszcze nie ząbkowało.
 • Gdy dziecko ma już pełne uzębienie mleczne – aby  ocenić stopień jego rozwoju, wykluczyć ewentualne wady zgryzu i oszacować potencjalne ryzyko ich wystąpienia.
 • Podczas wymiany uzębienia z mlecznego na stałe – aby skontrolować, czy rosnące  zęby zajmują właściwe miejsce w łuku oraz czy pozostawiają przestrzeń dla kolejnych.
 • Jeśli wyrzynające się zęby zachodzą na siebie lub są obrócone – może być konieczne zastosowanie aparatu ruchomego lub stałego.
 • Jeśli wyrzynanie niektórych zębów stałych opóźnia się (ząb mleczny nie wypada, a stały nie rośnie) – aby sprawdzić, czy nie brakuje zawiązka zęba stałego i przygotować to miejsce na wypełnienie braku w przyszłości.

DOROSŁY:

 • Jeśli masz wskazanie do leczenia ortodontycznego od stomatologa prowadzącego.
 • Jeśli chcesz poprawić swój uśmiech – ustawienie zębów istotnie wpływa na nasz wygląd, a regularne i symetryczne uzębienie sprawia wrażenie jaśniejszego.
 • Jeśli planujesz leczenie implantologiczne – niektóre nieuzupełnione braki zębowe powodują pochylanie się zębów sąsiednich, a pochylone zęby mogą zasłonić pustą przestrzeń, uniemożliwiając osadzenie w niej korony lub mostu. W takiej sytuacji stosuje się aparaty stałe.

Ortodoncja w enel-med

W gabinetach stomatologicznych enel-med oferujemy pełen zakres leczenia ortodontycznego.

Poznaj naszą ofertę:

 • Konsultacje ortodontyczne

Podczas pierwszej wizyty ortodonta ocenia potrzeby zdrowotne pacjenta i zleca badania diagnostyczne, które będą podstawą do zaplanowania całego leczenia.

 • Pełna diagnostyka i planowanie leczenia

Dokładna diagnostyka w leczeniu ortodontycznym jest niezbędna do jego właściwego zaplanowania. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent ma wykonywane:

 1. RTG: pantomogram + cefalometria (zdjęcie boczne czaszki) – dla zobrazowania warunków kostnych i proporcji twarzy;
 2. wyciski do modeli gipsowych zębów, odwzorowujących aktualny zgryz pacjenta;
 3. zdjęcia fotograficzne ustnej części twarzy z zewnątrz (eksponujące rysy) oraz zdjęcia wnętrza ust, robione przy pomocy małych lusterek i rozwieraków (dokumentacja kontaktów i ustawienia zębów).

Wszystkie te badania powtarzane są po zakończeniu leczenia, aby ocenić jego efekty. Pantomogram dodatkowo wykonuje się kontrolnie w trakcie leczenia, co pozwala upewnić się o prawidłowym ustawieniu nie tylko koron, ale i korzeni zębów.

Aparat ortodontyczny
 • Aparaty ruchome

Aparaty ruchome wykonywane są u dzieci, często jeszcze na etapie wymiany uzębienia mlecznego na stałe. Pomagają wyeliminować nieprawidłowości dotyczące wyrżniętych zębów oraz przygotować  więcej miejsca na zęby stałe.

Aparaty dla dzieci robi się z akrylu, którego kolor mały pacjent może wybrać samodzielnie. Mają one metalowe łuki, regulowane przez ortodontę albo ruchome mechanizmy do samodzielnego rozkręcania. Rodzice poinstruowani przez ortodontę mogą rozkręcać aparat w zależności od potrzeb dziecka.

Wykonanie aparatu ruchomego poprzedza pełna diagnostyka z wyciskiem. Sam aparat dziecko otrzymuje już na kolejnej wizycie i nosi go do momentu skorygowania wady lub do czasu, gdy zaistnieje konieczność zastąpienia go aparatem stałym. Aparat ruchomy często stanowi pierwszy etap leczenia przed założeniem stałego.

 • Aparaty stałe

Aparaty stałe zakłada się tylko na zęby stałe.

Zbudowane są z zamka – stałych elementów mocowanych na zębach oraz łuku wymienianego podczas wizyt u ortodonty. Obie części aparatu oddziałują na zęby siłą, sprawiając, że te przesuwają się albo odwracają w pożądanym kierunku. Łuk aparatu może być utrzymany w zamku za pomocą zatrzasku lub kolorowej gumeczki, zwanej ligaturą. Pacjenci, zwłaszcza młodsi, często zmieniają kolory ligatur, chcąc się wyróżnić.

Istnieje kilka rodzajów aparatów stałych: metalowe, porcelanowy, samoligaturujące itd. Ich dobór powinien zarekomendować ortodonta, biorąc pod uwagę nasze potrzeby zdrowotne.

 1. Etapy leczenia wad aparatem stałymFaza aktywna: 1-2 lata noszenia aparatu stałego;
 2. Faza utrzymująca: zapobieganie cofaniu się wady za pomocą:
 • aparatu retencyjnego: ruchomego, w postaci akrylowej płytki, zakładanego na noc;
 • reteinera: noszonego zwykle do końca życia cienkiego, niewidocznego drucika, doklejanego do zębów górnych i dolnych od strony języka i podniebienia.
 • Implanty ortodontyczne

Implanty ortodontyczne to małe śrubki wkręcane w kość na wysokości korzeni zębów. Używa się ich jako bazy do umocowania elastycznych elementów, które połączą implant z aparatem stałym. Implanty ortodontyczne stosowane są u pacjentów z brakami zębowymi oraz podczas przygotowań do leczenia implantologicznego lub odsłonięcia zatrzymanego zęba.

Cennik usług ortodontycznych w enel-med

Przejdź do cennika

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

 1. Zastanów się, co chcesz zmienić w ustawieniu swoich zębów i co Ci najbardziej przeszkadza.
 2. Swoje oczekiwania przemyśl i spisz na kartce razem z pytaniami, które Cię nurtują – lekarz rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
 3. Zabierz ze sobą wszystkie uzupełnienia protetyczne, z których korzystasz (protezy ruchome, szyny relaksacyjne, aparaty przeciwko chrapaniu) – pomożesz lekarzowi ustalić, co jest dla Ciebie wygodne.
 4. Przygotuj się na ewentualną diagnostykę: pantomogram, wyciski, zdjęcia fotograficzne.
 5. Zabierz ze sobą wyniki badań – pantomogramu, tomografii, nawet tej wykonanej kilka lat temu.

Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne?

 • Estetyczny uśmiech: efekt prac całego zespołu specjalistów, realizujących krok po kroku Twój plan leczenia.
 • Pewność siebie: już nigdy nie będziesz wstydzić się swoich zębów.
 • Zdrowie: w planie leczenia ortodontycznego uwzględniamy wszystkie Twoje potrzeby zdrowotne.
 • Indywidualny plan diagnostyki i leczenia, który otrzymasz wraz z kosztorysem podczas wizyty konsultacyjnej.

WARTO WIEDZIEĆ: Czas działa na Twoją niekorzyść. Im później podejmiesz leczenie, tym większy jego zakres będzie konieczny do wykonania i tym większe środki będzie trzeba na nie przeznaczyć.

Konsekwencje braku leczenia:

 • pogłębianie się wad, postępujące wraz z procesem przebudowy kości, który trwa przez całe życie;
 • dysonans estetyczny – pogłębiająca się wada staje się bardziej widoczna;
 • rozchwianie, obumieranie, utrata zębów, spowodowane nadmiernym ścieraniem się, kruszeniem i przeciążeniem zębów sąsiednich;
 • stany zapalne dziąseł i przyzębia, częste przy przeciążeniach spowodowanych przenoszeniem nadmiernych sił żucia na mniejszą liczbę zębów;
 • trudności w leczeniu i pielęgnacji zębów – nieprawidłowo ułożone zęby to lepsze warunki dla rozwoju bakterii w trudno dostępnych do czyszczenia miejscach;
 • kilkakrotnie wyższe ryzyko próchnicy, spowodowane utrudnioną higieną;
 • utrudniające codzienne funkcjonowanie bóle głowy i szyi – efekt przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Umów wizytę – 3 sposoby

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi