Stomatologia

ENDODONCJA (POD MIKROSKOPEM)

Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Czym zajmuje się endodoncja?

Endodoncja (inaczej leczenie kanałowe) zajmuje się leczeniem zębów od wewnątrz. Podejmuje się je w sytuacjach, gdy próchnica dotarła już do miazgi zębowej, powodując jej nieodwracalne zapalenie, a w konsekwencji silny ból zęba lub zmiany kostne przy wierzchołkach korzeni.

Leczenie kanałowe jest leczeniem ostatniej szansy - pozwala uchronić chory ząb przed usunięciem. Aby było to możliwe, ząb musi zostać umartwiony. Stomatolog usuwa z jego wnętrza tzw. miazgę (tkankę nerwową i naczyniową) i szczelnie wypełnia kanały zęba specjalnym materiałem, zapobiegając wniknięciu tam bakterii. Pomimo, że przeleczony kanałowo ząb jest martwy, może nadal spełniać swoje funkcje. Wystarczy go odpowiednio wzmocnić i odbudować, a następnie co jakiś czas kontrolować u stomatologa.

Endodoncja wymaga precyzji. Wypełniając kanały zębowe lekarz często posługuje się mikroskopem stomatologicznym, który ułatwia dokładne i staranne wykonanie zabiegu na tak małej powierzchni, jaką jest wnętrze zęba.

Kiedy warto wykonać leczenie kanałowe?

 • Gdy ząb boli przewlekle, a środki przeciwbólowe nie pomagają.
 • Przy zaawansowanej próchnicy, sięgającej głęboko do wnętrza zęba - jej całkowite oczyszczenie nie będzie możliwe bez uszkodzenia miazgi, która znajduję się bezpośrednio pod próchnicą i została podrażniona przez bakterie próchnicotwórcze.
 • Gdy wokół korzeni zębów powstał stan zapalny, widoczny na zdjęciu RTG. Zdarza się to w zębach leczonych już wcześniej kanałowo. Taki stan zapalny zagraża kości, w której ząb jest osadzony: namnażające się bakterie mogą ją zniszczyć.

WARTO WIEDZIEĆ: Próchnica i stan zapalny wokół korzeni zębów mogą przebiegać bezobjawowo (bez bólu). Chcąc im zapobiec, warto wykonywać regularne przeglądy stomatologiczne.

 • Gdy ząb jest złamany, uszkodzony lub pęknięty i nie można odbudować go za pomocą zwykłego wypełnienia. Ząb prawidłowo przeleczony kanałowo, zaopatrzony w odpowiedniej wielkości wkład, może być bazą do wykonania korony, nawet gdy został złamany równo z linią dziąsła lub poddziąsłowo.
 • Przed niektórymi zabiegami protetycznymi, np. gdy ząb ma zostać przykryty mostem, w którym będzie stanowił ząb filarowy.
 • Gdy ząb był leczony kanałowo więcej niż 8 lat temu – może wymagać ponownego oczyszczenia i uszczelnienia kanałów. Dzięki nowoczesnym materiałom i technikom stomatologicznym, obecnie leczenie kanałowe jest bardziej dokładne niż jeszcze kilka lat wcześniej.

Endodoncja w enel-med

W gabinetach stomatologicznych enel-med oferujemy pełen zakres leczenia kanałowego.

Poznaj naszą ofertę:

 • Pełna diagnostyka

Do endodonty pacjent najczęściej trafia z bólem zęba. Gdy dolegliwości bólowe wskazują na nieodwracalne zapalenie miazgi, lekarz stomatolog musi upewnić się, czy ząb wymaga leczenia kanałowego. W tym celu wykonuje badanie podmiotowe oraz RTG okołowierzchołkowe zęba lub pantomogram.

Jako że leczenie kanałowe umartwia ząb, decyzję o jego podjęciu zawsze powinna poprzedzać pełna diagnostyka. Badania pomogą też precyzyjnie określić umiejscowienie stanu zapalnego – pacjent trafiający do gabinetu stomatologicznego z bólem nie zawsze potrafi wskazać dokładnie jego źródło.

 • Wypełnianie kanałów

Leczenie kanałowe wymaga od 1 do 3 wizyt u stomatologa. Wszystko zależy od zęba, który będzie leczony: jego rodzaju oraz liczby kanałów do wypełnienia. Liczba i kształt kanałów to sprawa bardzo indywidualna: są kanały stosunkowo łatwe do wypełnienia bez użycia mikroskopu, a także te bardziej skomplikowane, które trzeba leczyć w mikroskopowym powiększeniu.

Z racji na specyfikę leczenia kanałowego, na każdym jego etapie niezbędne jest wykonanie badania RTG.

 • Leczenie pod mikroskopem

W niektórych przypadkach leczenie kanałowe musi odbyć się w powiększeniu. Zdarza się, że pacjenci mają nietypową budowę anatomiczną zębów lub na którymś etapie leczenia wystąpiły trudności: tu pomocnym narzędziem jest mikroskop stomatologiczny.

W enel-med dysponujemy mikroskopami najnowszej generacji. Przyjmujemy także pacjentów z innych placówek, ze skierowaniami do specjalisty pracującego z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Etapy leczenia kanałowego

 1. Znieczulenie miejscowe, które pozwala przeprowadzić zabieg w sposób całkowicie bezbolesny.
 2. Zabezpieczenie zębów przed dostępem śliny za pomocą wałeczków lub koferdamu. Koferdam to nieduża, elastyczna osłonka, przykrywająca wszystkie zęby oprócz tego, który będzie leczony. Stosuje się go najczęściej przy leczeniu pod mikroskopem.
 3. Oczyszczenie wnętrza zęba i kanałów korzeniowych z próchnicy.
 4. Przepłukanie kanałów środkiem antyseptycznym.
 5. Suszenie i wypełnienie kanałów zęba specjalnym materiałem.
 6. Kontrolne zdjęcie RTG.
 7. Odbudowa i wzmocnienie zęba: zabezpieczenie przed ukruszeniem, pęknięciem lub złamaniem.

W wyniku usunięcia miazgi (umartwienia) zęby po leczeniu kanałowym stają się bardziej kruche, zwykle też szarzeją. Często zaleca się ich wzmocnienie za pomocą wkładów z włókna szklanego, wkładów metalowych albo korony. Rodzaj wzmocnienia zawsze sugeruje stomatolog. Może też zalecić dodatkową konsultację z protetykiem.

Ponowne leczenie kanałowe

Ponowne leczenie kanałowe polega na wykonaniu tych samych czynności, co przy pierwszym leczeniu kanałowym, ale z wyciągnięciem „starego materiału”, zaaplikowanego poprzednio. Jest ono potrzebne, gdy pierwszy zabieg nie zakończył się sukcesem, ponieważ:

 • odbył się dawno, gdy nie były dostępne odpowiednie materiały i narzędzia;
 • odbył się bez użycia mikroskopu stomatologicznego, choć była taka potrzeba;
 • z powodu nietypowej budowy anatomicznej pacjenta nie udało się odnaleźć któregoś z kanałów;
 • kanał nie został udrożniony (oczyszczony) aż do wierzchołka;
 • pojawił się stan zapalny wokół wierzchołka lub wierzchołków zęba;
 • ząb przeleczony kanałowo nadal boli.

Ponowne leczenie kanałowe warto również wykonać, gdy planujemy wybielanie zęba, który był już leczony kanałowo, a użyty do jego wypełnienia materiał uniemożliwia zastosowanie żelu wybielającego.

Kontrola po zabiegu

Po wykonaniu leczenia kanałowego lub ponownego leczenia kanałowego pacjent pozostaje pod opieką lekarza stomatologa. Lekarz sprawdza, czy ustąpiły dolegliwości bólowe i czy zmiana wokół wierzchołka korzenia goi się prawidłowo.

Co 3-6 miesięcy warto umówić się na wizytę kontrolną i wykonać badanie RTG.

Inne zabiegi endodontyczne

 • Resekcja korzenia zęba

To zabieg wykonywany sporadycznie, w przypadku wystąpienia powikłań po leczeniu kanałowym, np. stanu zapalnego wokół wierzchołka korzenia. Jeśli stan zapalny nie zmniejsza się, konieczna będzie interwencja chirurgiczna: oczyszczenie zmiany od strony kości oraz skrócenie korzenia o kilka milimetrów (pozwala to usunąć obecne wokół niego bakterie).

Resekcję korzenia zęba wykonuje chirurg stomatolog. Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym.  

 • Usunięcie złamanego narzędzia

To zabieg precyzyjny, wykonywany najczęściej z użyciem mikroskopu stomatologicznego. Jest niezbędny, gdy po poprzednim leczeniu kanałowym w kanale zęba tkwi złamany kawałek narzędzia stomatologicznego. Nawet najmniejsza pozostałość blokuje światło kanału, uniemożliwiając jego prawidłowe oczyszczenie i wypełnienie do samego wierzchołka.

Wyjęcie resztek narzędzia z kanału jest niezwykle trudne. Narzędzie to ma zazwyczaj kształt sprężynki, więc usunięcie go z tak wąskiej przestrzeni wymaga stworzenia w kanale dostępu dla kolejnego narzędzia.

 • Usunięcie wkładów koronowo-korzeniowych

Zdarza się, że ząb leczony kanałowo około 8-10 lat temu, zaczyna nagle boleć. Przyczyną bólu może być nieprawidłowe jego przeleczenie, które po latach spowodowało rozwój bakterii i stan zapalny. Aby uniknąć usuwania zęba, należy przeleczyć go ponownie. W tym celu lekarz stomatolog zdejmuje koronę i wyciąga wkład tak, aby uzyskać dostęp do kanałów. Po ponownym leczeniu kanałowym zawsze trzeba wykonać nowy wkład i koronę, ponieważ nie da się ich zdjąć bez zniszczenia ich struktury.

 • Wybielanie wewnętrzne

Wykonuje się je tylko na zębach martwych (leczonych kanałowo). Po leczeniu kanałowym ząb zwykle szarzeje, co odróżnia go kolorystycznie od pozostałych zębów.

Jeśli leczenie kanałowe zostało wykonane poprawnie, z wykorzystaniem materiałów stosowanych standardowo do wypełnień, ząb można wybielić. Wybielanie polega na kilkukrotnej aplikacji żelu wybielającego do wnętrza zęba, w odstępie 2-4 dni. Liczba aplikacji żelu zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć – przed każdą kolejną aplikacją stomatolog ocenia jej dalszą zasadność.

Wybielanie wewnętrzne jest całkowicie bezbolesne. Cykl wizyt wybielających kończy się założeniem stałego wypełnienia kompozytowego, dopasowanego do nowego koloru zęba.

Cennik leczenia kanałowego w enel-med

Przejdź do cennika

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

 1. Jeśli do stomatologa zgłaszasz się z bólem, przypomnij sobie, jakie środki przeciwbólowe stosujesz oraz w jakiej ilości.
 2. Spróbuj określić, który ząb lub zęby powodują dolegliwości bólowe.
 3. Spróbuj opisać rodzaj/charakter bólu oraz sytuacje, w których się pojawia. Zastanów się, czy jakieś czynniki go nie nasilają.
 4. Przygotuj się na ewentualną diagnostykę: pantomogram, zdjęcie okołowierzchołkowe RTG. Czasem zaplanowanie leczenia wymaga dodatkowych badań, także wykonania małych zdjęć RTG.
 5. Zabierz ze sobą wyniki badań – pantomogramu, tomografii, nawet tej wykonanej kilka lat temu.

Jakie korzyści daje leczenie kanałowe?

 • Ulga od bólu – choć leczenie kanałowe może zająć kilka wizyt, już po pierwszej poczujesz znaczącą ulgę. Stomatolog może przepisać Ci antybiotyk lub silniejszy lek przeciwzapalny, aby zmniejszyć ewentualne dolegliwości, które pojawią się po wizycie.
 • Zachowanie własnego zęba na kolejne lata – nawet implant nie zastąpi własnego zęba pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Ząb umartwiony po leczeniu kanałowym jest dużo lepiej tolerowany przez organizm niż zastępujący go implant.
 • Oczyszczenie zęba z bakterii niszczących kości – to korzyść również dla zębów sąsiadujących, na które mogą migrować bakterie.
 • Solidna baza dla zabiegów protetycznych – aby korony i mosty protetyczne służyły nam długie lata, zęby będące ich filarami muszą być prawidłowo przeleczone kanałowo.

Konsekwencje braku leczenia:

 • zagrożenie dla zdrowia: w nieleczonym pomimo nasilającego się bólu zębie może powstać ropień;
 • zniszczenie kości wokół zęba: efekt nieleczonego stanu zapalnego;
 • zainfekowanie zębów sąsiednich przez bakterie z nieleczonego zęba;
 • utrata zęba: częsta, gdy zmiana zapalna jest duża i już nie może być wyleczona;
 • problem z wszczepieniem implantu w miejsce po usuniętym zębie: długo nieleczony stan zapalny powoduje zniszczenie i utratę kości. W takich przypadkach wszczepienie implantu poprzedzają zabiegi regeneracyjne i odbudowujące kość;
 • trudności z przeprowadzeniem innych zabiegów i operacji, np. kardiologicznych, z powodu zbyt dużej ilości bakterii w jamie ustnej i stanu zapalnego w kości.

Umów wizytę – 3 sposoby

 • zadzwoń, aby umówić wizytę: tel: (+48) 22 23 07 007 lub kom: (+48) 660 307 007
 • skorzystaj z systemu online lub aplikacji mobilinej
 • wypełnij formularz kontaktowy

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi