Stomatologia

DIAGNOSTYKA STOMATOLOGICZNA

Leczenie stomatologiczne w enel-med zawsze poprzedza szczegółowa diagnostyka. Przeprowadzamy ją przy zastosowaniu najnowszych metod i sprzętów. W zależności od potrzeb są to:

Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.CBCT

CBCT to szybsza i bezpieczniejsza odmiana tomografii komputerowej, stworzona dla stomatologii. Obrazuje wewnętrzną anatomię z dokładnością niemożliwą do uzyskania w innym badaniu radiologicznym: precyzyjnie pokazuje przebieg ważnych struktur, takich jak nerwy, naczynia krwionośne, korzenie zębów, położenie zatok obocznych nosa.


CBCT pomaga dokładnie zaplanować zabiegi i leczenie oraz ocenić potencjalne ryzyko. Jest przydatne w niemal każdej dziedzinie stomatologii – stosuje się je w diagnozowaniu stawu skroniowo-żuchwowego, chirurgii twarzowo-czaszkowej i stomatologicznej, ortodoncji, endodoncji, periodontologii, implantologii, a także w laryngologii.

Dzięki zastosowaniu promieniowania w postaci wiązki stożkowej CBCT umożliwia zobrazowanie twarzoczaszki w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania. Dla pacjenta oznacza to mniejszą dawkę promieniowania i krótszy czas badania.

Pantomogram

Pantomogram to przeglądowe badanie RTG, będące podstawą diagnostyki stomatologicznej, planowania i kontroli efektów leczenia. Uwidacznia na zdjęciu większość struktur w obrębie szczęki i żuchwy i daje lekarzowi wgląd w miejsca, których nie można skontrolować wzrokowo podczas okresowego przeglądu stomatologicznego.

Pantomogram stosuje się m.in. w endodoncji i chirurgii stomatologicznej.

Cefalometria

Cefalometria to płaskie zdjęcie RTG, uwidaczniające proporcje twarzy widzianej z profilu. Jest niezbędne do planowania leczenia ortodontycznego – umożliwia wykonanie pomiarów, które posłużą do doboru aparatu ortodontycznego i pomogą oszacować czas potrzebny na wyleczenie wady zgryzu.

RTG punktowe (okołowierzchołkowe)

RTG punktowe to zdjęcia pojedynczych zębów i okolicznych tkanek. Dokładnie obrazuje obecną w zębie próchnicę oraz stany zapalne wokół wierzchołków korzeni zębów. Dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu w badaniu uzyskujemy dokładny obraz ilości, przebiegu kanałów i korzeni, niewidocznych podczas rutynowej kontroli stomatologicznej.

RTG punktowe stosowane jest w diagnostyce i leczeniu kanałowym.

Vector

Vector to urządzenie wykorzystywane do nowoczesnego leczenia parodontozy. Usuwa głęboko osadzony kamień i zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej, wspomagając leczenie stanów zapalnych. Dodatkowo oczyszcza i poleruje powierzchnię zęba, dając efekt rozjaśnienia. Ze względu na minimalną inwazyjność i dużą skuteczność Vector stosuje się także w leczeniu nadwrażliwości, do zabiegów z użyciem dodatkowego preparatu impregnującego powierzchnię zębów.

Endometr

Endometr to niewielkie urządzenie stosowane w leczeniu kanałowym. Znacznie ułatwia przebieg tego czasochłonnego leczenia, przyśpieszając lokalizowanie i prawidłowe wypełnienie kanałów. Dzięki endometrowi stomatolog ma pełną kontrolę nad narzędziem znajdującym się w kanale zęba. Urządzenie „komunikuje się” z nim poprzez sygnały dźwiękowe i komunikaty na wyświetlaczu. Pomiary wykonywane endometrem są bezbolesne i nieinwazyjne.

T-scan

T-scan to urządzenie, które cyfrowo rejestruje warunki zgryzowe pacjenta, a także analizuje siły działające w jamie ustnej podczas żucia i zagryzania zębów. Wszystkie pomiary obrazowane są na ekranie komputera, co ułatwia wizualne przedstawienie pacjentowi jego sytuacji zdrowotnej.

T-scan jest chętnie używany przez protetyków i ortodontów, ponieważ wykrywa przeciążenia zgryzowe, mogące powodować ból i umożliwia prowadzenie leczenia w sposób znacznie bardziej precyzyjny.

Łuk twarzowy

Łuk twarzowy precyzyjnie rejestruje proporcje oraz relacje zębów górnych i dolnych w stosunku do innych elementów anatomicznych czaszki, np. stawów skroniowo-żuchwowych. Pomiary wykonane za pomocą łuku twarzowego przenoszone są na modele gipsowe, tworzone w laboratorium.

To badanie czasochłonne (30-60 minut), ale bezbolesne. Jest podstawą do planowania i prowadzenia leczenia protetycznego lub implanto-protetycznego.

Wyciski

Wyciski to odwzorowanie zębów pacjenta za pomocą specjalnej masy, nakładanej w foremce zwanej łyżką wyciskową. Są nośnikiem informacji o sytuacji w jamie ustnej pacjenta, łatwym do odczytania przez technika dentystycznego, który wykonuje pracę protetyczną.

Wyciski stosuje się w różnych dziedzinach stomatologii. Ortodontom służą do tworzenia gipsowych modeli diagnostycznych, niezbędnych w planowaniu leczenia. Protetyk potrzebuje ich do wykonania protez, koron (stałych i tymczasowych), mostów, szyn relaksacyjnych. Wycisk zleca się też przed wykonaniem szyn wybielających zęby.

Zdjęcia fotograficzne

Zdjęcia fotograficzne wykonuje się na każdym etapie leczenia jako dokumentację, a także podstawę do obserwacji i porównań uzyskanych efektów. Zdjęcia en face, z profilu i w uśmiechu pozwalają na analizę rysów twarzy, a wewnętrzne pokazują relacje wszystkich zębów oraz wybranych obszarów. Oglądając zdjęcia na ekranie w dużym powiększeniu, pacjent zyskuje większą świadomość swoich potrzeb zdrowotnych i estetycznych.

Fotografię stosuje się w każdej dziedzinie stomatologii: najczęściej do porównania efektu przed i po wybielaniu, wykonaniu licówek, profesjonalnym czyszczeniu, kiretażu, leczeniu ortodontycznym, kompleksowym i regeneracji kości.

Mikroskop stomatologiczny

Mikroskop stomatologiczny pozwala na wielokrotne powiększenie badanej powierzchni zęba i błony śluzowej jamy ustnej. Uzyskany w nim obraz znacznie zwiększa skuteczność zabiegów, a także ułatwia postawienie jednoznacznej diagnozy co do obecności próchnicy, bez konieczności wykonywania zdjęć RTG.

Mikroskop stosuje się w dziedzinach szczególnie wymagających precyzji, np. leczeniu kanałowym, periodontologii.

W sytuacji, gdy lekarz potrzebuje szerszego pola widzenia w mniejszym powiększeniu, można zastąpić mikroskop lupą stomatologiczną, zakładaną na czoło lub wbudowaną w okulary. Lupy znacznie odciążają wzrok i są chętnie używane przez protetyków (do szlifowania zębów pod estetyczne prace protetyczne), chirurgów, periodontologów (do zabiegów odbudowy kości), a nawet przez higienistki podczas oczyszczania zębów.

Lupy stomatologiczne

Po lupy stomatologiczne lekarz sięga, gdy potrzebuje szerszego pola widzenia w mniejszym powiększeniu. Zakładane za pomocą opaski na czoło lub wbudowane w okulary, lupy odciążają wzrok i spełniają podobną funkcję, co mikroskop stomatologiczny. Używają ich protetycy (podczas szlifowania zębów pod estetyczne prace protetyczne), chirurdzy periodontolodzy (podczas zabiegów odbudowy kości), a także higienistki – podczas czyszczenia zębów.

Umów wizytę – 3 sposoby

  • zadzwoń, aby umówić wizytę: tel: (+48) 22 23 07 007 lub kom: (+48) 660 307 007
  • skorzystaj z systemu online lub aplikacji mobilinej
  • wypełnij formularz kontaktowy

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi