Stomatologia

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna odpowiada za wykonywanie wszelkiego rodzaju zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Są to zazwyczaj zabiegi zaplanowane, wynikające z potrzeby interwencji chirurgicznej w przebiegu leczenia ortodontycznego, endodontycznego, czy też przed planowanym leczeniem implantologicznym lub protetycznym.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne odbywają się w gabinecie stomatologicznym. Stosuje się w nich takie samo znieczulenie miejscowe, jak w przypadku innych rodzajów leczenia, np. usuwania próchnicy. Istnieje również możliwość leczenia chirurgicznego w narkozie.

Kiedy warto zgłosić się do chirurga stomatologa?

 • Jeśli masz skierowanie od innego lekarza: najczęściej pacjenci trafiają do chirurga, gdy jakiś etap innego leczenia stomatologicznego wymaga interwencji chirurgicznej. Stomatolog może chcieć również skonsultować z chirurgiem niektóre nieprawidłowości, np. niegojący się mimo leczenia ropień, wypukłe zmiany w jamie ustnej, zmiany zapalne w zatoce szczękowej, widoczne na zdjęciu RTG.
 • Jeśli odczuwasz ból o nieznanej przyczynie, a wszystkie jego możliwe źródła wykluczył lekarz stomatolog.
 • Jeśli zauważasz niepokojące zmiany w jamie ustnej lub na twarzy, np. przebarwienia, grudki, guzki, występujące na policzkach, języku czy ustach. Zgłoś się do lekarza zwłaszcza, gdy rosną i/lub zmieniają barwę. W jamie ustnej objawiają się początki wielu chorób ogólnych, w tym cukrzycy, choroby wrzodowej, refluksu.
 • Jeśli masz zęby kwalifikujące się do usunięcia (stałe, mleczne, zęby mądrości) – ich ekstrakcję najbezpieczniej powierzyć chirurgowi stomatologowi, ponieważ potrafi on natychmiastowo zareagować na wszelkie ewentualne komplikacje podczas zabiegu:
 1. wykona plastykę połączenia ustno-zatokowego po usunięciu górnego zęba trzonowego lub przedtrzonowego. Zabieg ten polega na zaszyciu błony śluzowej w taki sposób, by tworząc kilka warstw, oddzielała zatokę szczękową od jamy ustnej;
 2. usunie złamany wierzchołek korzenia zęba po ekstrakcji zębów wielokorzeniowych. Jest to czynność niezwykle pracochłonna i precyzyjna, wymagająca specjalistycznych umiejętności;
 3. założy szwy lub specjalny opatrunek chirurgiczny w przypadku powstania dużej rany po ekstrakcji.
 • Jeśli planujesz wszczepienie implantu – przed zabiegiem implantacji trzeba niekiedy wykonać dodatkowe procedury, np. odbudowę kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej. Może je przeprowadzić chirurg implantolog lub inny chirurg stomatologiczny, specjalizujący się w tego typu zabiegach.

Chirurgia stomatologiczna w enel-med

W gabinetach stomatologicznych enel-med oferujemy pełen zakres zabiegów chirurgicznych.

Poznaj naszą ofertę:

 • Konsultacje chirurgiczne

Warto z nich skorzystać już w trakcie planowania rozległego leczenia, np. ortodontycznego czy protetycznego.

 • Ekstrakcje zębów

Chirurg stomatolog z racji na swoją wiedzę i umiejętności najlepiej przeprowadzi zabieg wyrwania zęba. Warto powierzyć mu ekstrakcję zęba mlecznego – wymaga ona precyzji, aby nie uszkodzić zawiązka; dobrze też u chirurga usuwać też zęby stałe, gdzie potrzebne jest doświadczenie oraz jak najmniej inwazyjne procedury.

 • Leczenie powikłanych ropni

Leczenie ropni, zwłaszcza tych powikłanych, wymagających głębszego oczyszczenia i zastosowania leku, może być wykonane wyłącznie przez chirurga.

 • Zabiegi przedimplantacyjne

Wykonuje się je w sytuacjach, gdy obecny stan jamy ustnej pacjenta nie pozwala na wszczepienie implantu. Są to np.:

 1. Podniesienie dna zatoki szczękowej: zabieg wykonywany w kości szczęki od strony jamy ustnej. Polega na przeniesieniu granicy zatoki szczękowej nieco wyżej oraz uzupełnieniu powstałego w ten sposób miejsca specjalnym materiałem biologicznym. Jest to konieczne, gdy w kości szczęki brakuje tkanki kostnej do wkręcenia implantu, czy to z powodu procesu zanikania kości, czy budowy anatomicznej pacjenta. Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym podczas jednej wizyty;
 2. Przeszczep kości – odbudowa tkanki kostnej, która zanikła po utracie zęba lub zębów. Brakującą tkankę zastępuje się materiałem biologicznym: syntetycznym lub pobranym z kości pacjenta. To zabieg niezwykle precyzyjny. Ocena jego rezultatów nie jest możliwa od ręki: dopiero gdy materiał zastępczy zrośnie się z kością własną pacjenta, lekarz oszacuje, czy miejsce to jest gotowe do wszczepienia implantu.
 • Odsłanianie zębów zatrzymanych

Ten zabieg najczęściej dotyczy zębów zlokalizowanych w kości podniebienia. Chirurg wykonuje go we współpracy z ortodontą. Odsłonięcie zęba zatrzymanego poprzedzają przygotowania za pomocą aparatów stałych. Dopiero po nich ząb można odsłonić, a następnie zamocować na nim element ortodontyczny (zamek), który umożliwi włączenie go w działanie aparatu stałego, założonego na resztę zębów. Odsłanianie zęba odbywa się milimetr po milimetrze, aż do pełnego wyrżnięcia korony.

 • Resekcje wierzchołków korzeni zębów

To zabieg stosowany w przypadku wystąpienia powikłań po leczeniu kanałowym, np. pojawienia się stanu zapalnego wokół korzenia przeleczonego zęba. Polega na wykonaniu małego otworu w kości na wysokości korzenia zęba, oczyszczenia tego obszaru z bakterii, skróceniu o kilka milimetrów korzenia oraz zabezpieczeniu wejścia do kanału korzeniowego materiałem biologicznym. Resekcja wierzchołków korzeni zębów pomaga wyleczyć stan zapalny i zachować własny ząb, zagrożony rozwijającym się zapaleniem.

 • Inne zabiegi z pogranicza periodontologii, implantologii, chirurgii

W zależności od swoich kompetencji, chirurg stomatolog może wykonać także zabiegi z pogranicza innych pokrewnych dziedzin stomatologii. Należą do nich przeszczepy dziąsła, odsłonięcie implantu, zdjęcie szwów, wycięcie lub pobranie wycinka zmiany do badania histopatologicznego (badania zmiany pod mikroskopem w celu zaplanowania leczenia przyczynowego).


Cennik chirurgii stomatologicznej w enel-med

Przejdź do cennika

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

 1. Zastanów się nad swoim stanem zdrowia – spisz na kartce przyjmowane na stałe leki, przebyte cięższe choroby i operacje. Chirurg na pewno Cię o nie zapyta.
 2. Swoje oczekiwania przemyśl i spisz na kartce razem z pytaniami, które Cię nurtują – lekarz rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
 3. Przygotuj się na ewentualną diagnostykę: pantomogram i tomografię. Badania te są niezbędne do oszacowania warunków dla wszczepienia implantów, doboru ich liczby i rozmiaru oraz wstępnego zaplanowania uzupełnienia protetycznego.
 4. Zabierz ze sobą wyniki badań – pantomogramu, tomografii, nawet tej wykonanej kilka lat temu.

Jakie korzyści daje leczenie chirurgiczne?

 • Profesjonalna opieka lekarza specjalisty – zgłaszając się do chirurga stomatologa w enel-med masz pewność, że uzyskasz pomoc i rzetelne odpowiedzi na wszelkie pytania. Chirurgia stomatologiczna wymaga wysokich kwalifikacji, wiedzy oraz doświadczenia. Nasi lekarze spełniają te wymagania.
 • Najwyższy standard procedur i materiałów – zabiegi chirurgiczne wykonujemy przy użyciu najlepszych narzędzi oraz materiałów zgodnych biologiczne z Twoim organizmem.
 • Kompleksowa diagnostyka problemu – wszelkie zabiegi chirurgiczne planujemy na podstawie badań RTG lub CBCT oraz badań dodatkowych, zlecanych przez chirurgów, np. histopatologicznych czy posiewów.
 • Indywidualny plan diagnostyki i leczenia, uwzględniający Twoje potrzeby – otrzymasz go wraz z kosztorysem na wizycie konsultacyjnej.

Konsekwencje braku leczenia:

 • pogłębianie się problemu – im dłużej będziesz zwlekać z zabiegiem, tym bardziej będzie on rozległy i obciążający dla Twojego organizmu;

WARTO WIEDZIEĆ: Czas działa na Twoją niekorzyść, zwłaszcza przy zmianach postępujących, takich jak np. zanik kości. Jeśli będziesz zwlekać z wizytą u chirurga, może się okazać, że trzeba nadbudować znacznie większy jej fragment, niż pierwotnie planowano.

 • bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia – np. nieleczone ropnie zagrażają ogólnemu stanowi zdrowia, ponieważ wymagają leczenia zarówno chirurgicznego, jak i farmakologicznego. Podobnie jest z innymi późno zdiagnozowanymi zmianami w obrębie jamy ustnej i twarzy;
 • mniejsze ryzyko powikłań np. przeprowadzone planowo ekstrakcje zębów mądrości niosą za sobą mniejsze ryzyko powikłań niż wyrywane z konieczności, gdy pacjent zgłasza się do lekarza z bólem;
 • mniejszy stres każdy zabieg wykonany planowo, a nie z konieczności, to mniej stresu i dla Ciebie, i dla personelu medycznego.

Umów wizytę – 3 sposoby

 • zadzwoń, aby umówić wizytę: tel: (+48) 22 23 07 007 lub kom: (+48) 660 307 007
 • skorzystaj z systemu online lub aplikacji mobilinej
 • wypełnij formularz kontaktowy

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi