Porady stomatologiczne

MATERIAŁY WIDEO


Higiena jamy ustnej, a zdrowie organizmu. Porady enel-med stomatologia.


Spotkanie z super higienistką Enelką. Porady enel-med stomatologia.


Aparat ortodontyczny - pytania do eksperta. Porady enel-med stomatologia.


Pasta do zębów - którą wybrać? Porady enel-med stomatologia.


Braki zębowe - metody leczenia. Porady enel-med stomatologia.


Szczoteczki do zębów - którą wybrać? Porady enel-med stomatologia.


(Nie)zwyczajna stomatologia zachowawcza. Porady enel-med stomatologia.


Amerykański uśmiech: licówki. Porady enel-med stomatologia.


Dentofobia - strach przed dentystą. Porady enel-med stomatologia.

PROBLEMY ORTODONTYCZNE

 • Odklejony zamek w aparacie stałym

  Odklejony zamek w aparacie stałym może wydłużyć okres leczenia lub spowodować niepożądane efekty uboczne. Jeśli masz taki problem, zadzwoń na naszą infolinię 22 23 07 007 i umów się na wizytę stacjonarną.

 • Awaria aparatu tymczasowego/ruchomego

  Jeśli masz taki problem, zadzwoń na naszą infolinię 22 23 07 007 i jak najszybciej umów wizytę w gabinecie. Zaprzestanie leczenia w tym przypadku może skutkować remisją i powrotem do stanu wyjściowego. Nie naprawiaj aparatu samodzielnie – możesz go trwale uszkodzić.

 • Obrzęk, ból dziąsła spowodowany przez aparat

  Jeśli Twoje dziąsło jest podrażnione przez aparat, umów się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego. Możesz tymczasowo zabezpieczyć bolesne miejsce woskiem ochronnym (ortodontycznym), który chwilowo złagodzi dolegliwości.

 • Jesteś pacjentem ortodontycznym, wystąpił u ciebie nagły ból

  Leczenie ortodontyczne wymaga stałych wizyt kontrolnych. Jeśli odczuwasz niepokojący ból, spowodowany noszeniem aparatu stałego, niezwłocznie umów się na stacjonarną wizytę u specjalisty.

PROBLEMY PROTETYCZNE

 • Uszkodzona proteza/korona, co robić?

  Korona protetyczna pełni nie tylko rolę estetyczną, ale przede wszystkim mechaniczną (wzmocnienie, ochrona, przywrócenie funkcji żucia). Uszkodzona proteza lub korona wymaga stacjonarnej wizyty w oddziale. Jeśli masz taki problem i nie możesz normalnie funkcjonować (jeść, mówić), umów niezwłocznie wizytę w gabinecie, dzwoniąc na numer 22 23 07 007.

 • Odcementowany most co robić?

   Most to element stały, wbudowany w strukturę zęba. Jego odklejenie zdarza się w przypadku złych warunków klinicznych lub gdy nie przestrzegamy zaleceń dotyczących obciążania mechanicznego. Problem z odcementowanym mostem wymaga pilnej pomocy stomatologicznej: zadzwoń na naszą infolinię 22 23 07 007 i umów wizytę u specjalisty.

BÓL LUB URAZ ZĘBA

 • Ból zęba co robić?

  Nieustający, przeszywający ból zęba może oznaczać stan zapalny zębiny. Taka sytuacja wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nie czekaj na pogorszenie stanu zdrowia i umów pilną wizytę stacjonarną, dzwoniąc na naszą infolinię 22 23 07 007.

 • Uraz zęba (ukruszenie, zwichnięcie)

  Jeśli uszkodzenie zęba jest poważne, przeszkadza w przełykaniu, drażni dziąsło, uszkadza szkliwo zębów sąsiadujących, umów się na pilną wizytę stomatologiczną. Nieleczony ząb będzie stopniowo coraz słabszy, co grozi jego utratą. Jeśli ząb ukruszył się w obrębie szkliwa i zębiny, złamaną część można odbudować.

 • Złamany ząb

  Najczęstszym objawem złamania zęba jest silny, przejmujący ból, który nasila się podczas gryzienia, mówienia. Sposób leczenia zależy od rodzaju urazu i stopnia uszkodzenia zęba. Jeśli dochodzi do złamania na linii dziąsła, zwykle jest możliwość odbudowania bez potrzeby usunięcia korzenia, nawet w trakcie jednej wizyty. Jeśli ząb złamał się poniżej linii dziąsła to zwykle mamy do czynienia z głębokim i rozległym złamaniem często wymagającym leczenia wieloetapowego. W szczelinie powstałej po pęknięciu zęba gromadzą się drobiny jedzenia i namnażają się bakterie. W obu przypadkach należy możliwie szybko udać się do lekarza dentysty.

 • Wybity ząb u dziecka – co robić?

  Wybity ząb u dziecka można uratować, jeśli zadziałamy błyskawicznie. W takiej sytuacji od razu umieść wybity ząb w kubku i zalej go mlekiem lub solą fizjologiczną. Pozwoli to wydłużyć czas obumierania i zasychania zęba (wybity ząb zasycha i obumiera w przeciągu 30 minut). Następnie umów pilną wizytę u dentysty. W około połowie przypadków dobrze zabezpieczony wybity ząb „przyjmuje się” z powrotem.

 • Ból zęba u małego dziecka – co robić?

  Ból zęba u małego dziecka może być wywołany urazem mechanicznym, próchnicą lub wyrzynaniem się zęba stałego.

  W przypadku urazu mechanicznego (wybity ząb, znaczące ukruszenie), umów się do stomatologa na pilną wizytę stacjonarną .

  Jeśli nie doszło do urazu, a dziecko raz na jakiś czas wspomina, że pobolewa go ząbek, przyczyną może być ruszanie się zęba przed wypadnięciem lub głęboka próchnica, której nie widać, a która może mieć przykre następstwa (opuchnięcie, nasilenie się bólu). Nie diagnozuj dziecka samodzielnie – we wszystkich przypadkach konieczna jest ocena specjalisty. Nie zwlekaj, umów wizytę.

 • Ból spowodowany przez wyrzynający się ząb

  W takiej sytuacji zalecamy płukanie jamy ustnej płukanką o działaniu antyseptycznym (np. Eludril lub Oral-B Professional) oraz unikanie twardych pokarmów. Jeśli ból się nasila lub wystąpiła opuchlizna, skontaktuj się z dentystą korzystając z teleporady. Lekarz wystawi e-receptę lub zdecyduje o konieczności umówienia pilnej wizyty stacjonarnej.

 • Afty, pleśniawki – ból

  Bolesne pleśniawki i afty mogą pojawić się w buzi dziecka po leczeniu antybiotykami, zakażeniu w czasie karmienia lub przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Pleśniawki to kremowobiałe naloty, wywołane przez grzyby drożdżaki, a afty to niewielkie, bardzo bolesne pęcherzyki, otoczone czerwoną obwódką. Aby złagodzić ból w takiej sytuacji, warto zastosować dostępne bez recepty preparaty antyseptyczne, dobrane do rodzaju zmiany, jej umiejscowienia oraz wieku dziecka. Jeżeli problem wraca, skonsultuj się z lekarzem dentystą. Umów wizytę poprzez aplikację lub dzwoniąc na naszą infolinię

PROBLEMY Z DZIĄSŁEM

 • Opuchnięte dziąsło

  Zmiany w dziąsłach mogą mieć różnorakie podłoże, dlatego jeśli wystąpią, polecamy skorzystanie z konsultacji stomatologicznej, podczas której zdiagnozowana zostanie  przyczyna zmian i zostanie wdrożone leczenie. Dla złagodzenia objawów radzimy płukanie  jamy ustnej 3 x razy dziennie płynem o działaniu antyseptycznym (np. Elgydium, Eludril, Oral-B Professional).

 • Krwawienie z dziąsła

  Krwawiące dziąsła to efekt stanu zapalnego w jamie ustnej, najczęściej spowodowanego niedostateczną higieną. Inne możliwe przyczyny to m.in.: niedobory witamin, cukrzyca, niektóre choroby wątroby czy niewłaściwe stosowanie leków przeciwzakrzepowych. W sytuacji krwawienia dziąseł, by nie dopuścić do pogorszenia stanu, zalecamy umówienie wizyty kontrolnej u dentysty, który określi przyczynę i sposób leczenia. Doraźnie warto zastosować pastę do zębów o działaniu antybakteryjnym (np. Lacalut Activ, Elgydium, Oral-B Gum&Enamel) oraz płukankę o działaniu antyseptycznym (np. Elgydium, Eludril, Oral-B Professional).

 • Ropień dziąsła

  Ropień zęba to oznaka toczącego się procesu zapalnego w tkankach zęba wynikającego z infekcji bakteryjnej. Procesowi towarzyszy silny, pulsujący ból. Wymaga szybkiej interwencji stomatologa. Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia we właściwym czasie, może skutkować rozszerzeniem infekcji (drobnoustroje obejmują przyzębie i przechodzą w głąb kości). Zlekceważony ropień zęba może skutkować koniecznością usunięcia zęba. Umów pilną wizytę stomatologiczną dzwoniąc na naszą infolinię 22 23 07 007 lub korzystając z funkcjonalności aplikacji.

 • Ruchomość zębów w trakcie leczenia periodontologicznego

  Jeśli jesteś w trakcie leczenia periodontologicznego i odczuwasz ruchomość zębów, zadzwoń na naszą infolinię 22 23 07 007 i umów pilną wizytę stomatologiczną. Ruchomość zębów może doprowadzić do ich utraty, dlatego w takiej sytuacji należy działać szybko.

INNE

 • Nadwrażliwość zębów

  Powodem nadwrażliwości zębów są odsłonięte kanaliki zębinowe, które pod wpływem ciepłych, zimnych lub kwaśnych napojów/pokarmów mogą drażnić zębinę. W przypadku nadwrażliwości zalecamy wizytę u stomatologa. Lekarz dentysta zdiagnozuje przyczynę i zaordynuje niezbędne leczenie. Doraźnie radzimy stosować pasty do zębów znoszące nadwrażliwość bólową (np. Sensodyne, Colgate Pro-relif).

 • Nieprzyjemny zapach z ust

  Nieprzyjemny zapach z ust jest spowodowany niedostateczną higieną jamy ustnej. W kieszonkach dziąsłowych gromadzą się bakterie wydzielające lotne związki siarki, które nieprzyjemnie pachną. W takim przypadku zalecamy umówienie wizyty kontrolnej u lekarza dentysty i wykonanie zabiegu profesjonalnej higienizacji, na który może skierować Cię stomatolog. Doraźnie warto zwiększyć dbałość o codzienną higienę jamy ustnej, stosując pasty i płukanki o działaniu bakteriobójczym (np. Oral-B Professional, Elgydium, Eludril).

 • Uczucie suchości w jamie ustnej

  Suchość w jamie ustnej (choroba zwana kserostomią) jest ściśle związana ze zmniejszonym wydzielaniem śliny przez ślinianki. Mogą ją wywołać: niedostateczne nawodnienie organizmu, palenie papierosów, niektóre leki, niewłaściwa dieta, stres. Kserostomii lepiej nie lekceważyć, ponieważ prowadzi do wielu chorób, sprzyja rozwojowi próchnicy, aft i owrzodzeń jamy ustnej. Jeśli odczuwasz suchość w ustach, umów się na kontrolę do stomatologa. Tymczasem zalecamy picie 2,5-3 litrów wody dziennie i ograniczenie używek.

 • Rozpoczęte leczenie kanałowe

  Jeśli jesteś w trakcie leczenia kanałowego zęba/zębów, a opatrunek wypadł lub ukruszył się, skorzystaj z aplikacji lub zadzwoń na naszą infolinię 22 23 07 007 i umów pilną wizytę stomatologiczną.

  Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, ale nie wiesz, jak długo możesz nosić tymczasowy opatrunek, umów teleporadę stomatologiczną. Podczas niej lekarz będzie miał wgląd w Twoją kartę i wyniki badań (jeśli jesteś pacjentem enel-med). Wszystkim pacjentom w trakcie leczenia kanałowego zalecamy, by nie nagryzali twardych pokarmów obszarem leczonym kanałowo.