Poradniki

 • Dwa sposoby na piękny uśmiech

  Braki w uzębieniu mogą mieć poważne konsekwencje, zarówno czynnościowe jak i estetyczne. Dlatego powinno się je jak najszybciej uzupełnić. Na szczęście stomatologia oferuje różne rozwiązania protetyczne. O sposobach na piękny uśmiech opowiada stomatolog Jacek Ząbkowski z Oddziału Promenada Centrum Medycznego ENEL-MED.

  więcej więcej
 • Obalamy mity ortodontyczne

  Jeszcze kilkanaście lat temu „metalowe obręcze” na zębach był powodem do śmiechu wśród szkolnych rówieśników. Jednak współczesna ortodoncja oferuje szeroki zakres możliwości, dlatego dzisiaj aparaty, dostosowane do wieku, równie ochoczo noszą dzieci, nastolatki, jak i ich rodzice. Mimo wzrostu świadomości oraz powszechności leczenia ortodontycznego, wciąż funkcjonuje wiele fałszywych przekonań na jego temat. Popularne mity rozwiewa lek. stom. Agnieszka Pogorzelska-Mlynarczyk z Centrum Stomatologicznego ENEL-MED.

  więcej więcej
 • Poradnik stomatologiczny: Jak dbać o zęby dziecka?

  Bakterie z dotkniętego próchnicą zęba mogą stać się źródłem innych zakażeń, ma ona bowiem wpływ na stan krwi, a więc i całego organizmu. To m.in. dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka stomatologiczna, zwłaszcza u najmłodszych, u których dopiero rozwija się układ immunologiczny odpowiedzialny za odporność organizmu. W jaki sposób dbać o zęby dziecka? Co robić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy radzi dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska, zastępca dyrektora medycznego ds. stomatologii w Centrum Medycznym ENEL-MED.

  więcej więcej
 • Co zrobić jak ząb zostanie wybity?

  Istnieją sytuację, gdy wybity ząb stały udaje się uratować i ponownie umieścić go w zębodole. Zabieg wykonywany jest przez lekarza stomatologa i nazywany jest fachowo replantacją.

  więcej więcej
 • Co to jest próchnica?

  Próchnica jest najczęściej występującą chorobą jamy ustnej i ze względu na ilość osób chorych została uznana za chorobę społeczną.

  więcej więcej
 • Co powoduje próchnicę ?

  Główną przyczyną powstawania próchnicy jest niewystarczająca- nieodpowiednia higiena jamy ustnej, niewłaściwe odżywianie się , uwarunkowania genetyczne jak również obecne w naszej jamie ustnej bakterie.

  więcej więcej
 • Co to jest endodoncja?

  Endodoncja jest częścią stomatologii zachowawczej i zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Można powiedzieć, że endodoncja jest sercem stomatologii.

  więcej więcej
 • Czym się zajmuje ortodoncja?

  Ortodoncja jest jedną z trudniejszych jednakże bardzo ważnych specjalności stomatologicznych. Etymologia słowa ortodoncja pochodzi od greckich słów oznaczających prosty ząb.

  więcej więcej
 • Co powinniśmy wiedzieć o higienie jamy ustnej?

  ABC prawidłowej higieny jamy ustnej.

  więcej więcej
 • Jak zapobiegać próchnicy?

  Podstawową i najważniejszą sprawą jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej tak aby nie dopuścić do powstania próchnicy.

  więcej więcej
 • Kalendarz ząbkowania

  Zęby mleczne zaczynają wyrzynać się od ok. 6 miesiąca, a zęby stałe od 6 roku życia. Co dzieje się w międzyczasie?

  więcej więcej
 • Co to jest implant stomatologiczny?

  Implanty na świecie uważane są na najlepszą metodę do odbudowy protetycznej barków zębowych. W Polsce pierwsze zabiegi implantologiczne wykonane zostały w 1995 roku.

  więcej więcej
 • Czy próchnicą można się zarazić ?

  Bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy bardzo łatwo się przenoszą, dlatego tak łatwo można się nią zarazić.

  więcej więcej
 • Co to jest ekstrakcja?

  Ekstrakcja, czyli po prostu usunięcie zęba, to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Jest to zabieg stosunkowo prosty, wykonywany najczęściej w gabinetach stomatologicznych.

  więcej więcej
 • Co to jest zapalenie miazgi?

  W sytuacji gdy próchnica przez dłuższy czas nie zostaje usunięta, dochodzi do jej pogłębiania się - przesuwania w głąb zęba do warstwy tzw. zębiny docierając do miazgi zęba. Wówczas następuje zapalenie miazgi zęba, które niestety jest bardzo bolesnym procesem.

  więcej więcej
 • Czym zajmuje periodontologia?

  Periodontologia jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem chorób przyzębia – czyli dziąseł więzadeł i kości otaczającej korze nie zębów, błony śluzowej podniebienia, policzków i języka .

  więcej więcej
 • Zalety implantów stomatologicznych

  W Polsce implantologia coraz mocniej wypiera tradycyjną protetykę i jest już dostępna dla większości portfeli pacjentów.

  więcej więcej
 • Co to jest leczenie kanałowe?

  Leczenie kanałowe – profesjonalnie zwane leczeniem endodontycznym, polega na usunięciu zainfekowanej tkanki nerwowo-naczyniowej zęba z kanałów i komory zęba, oczyszczeniu i wypełnieniu specjalnym materiałem powstałej pustej przestrzeni.

  więcej więcej
 • Co to jest higiena i profilaktyka stomatologiczna?

  Jest to dział stomatologii, zajmujący działaniami profilaktycznymi, które mają na celu skuteczne zapobieganie powstawaniu chorób tkanek twardych i miękkich jamy ustnej.

  więcej więcej
 • Co to jest protetyka?

  Protetyka jest działem stomatologii zajmującym się uzupełnianiem braków w uzębieniu. W zakres protetyki wchodzi uzupełnianie zarówno utraconych tkanek zęba, jak i pojedynczych oraz mnogich braków zębowych.

  więcej więcej