Konsultacje specjalistyczne

WPO - PORADNIA LECZENIA CHORÓB SIATKÓWKI

Wysokospecjalistyczna Poradnia Okulistyczna

Najczęściej występujące choroby siatkówki, to zwyrodnienie plamki (AMD) oraz uszkodzenia siatkówki oka pojawiające się w przebiegu cukrzycy.


Diagnostyka i leczenie AMD

Zwyrodnienie plamki zawiązane z wiekiem jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku u osób po 60 roku życia.

Występują dwie postaci choroby - sucha (zanikowa) oraz wysiękowa. Postać suchą należy obserwować. Istotne jest zauważenie momentu przejścia postaci suchej w wilgotną – zauważalne przez pacjenta jako istotne pogorszenie ostrości wzroku. W przypadku AMD wysiękowego możliwe jest leczenie w postaci zastrzyków do wnętrza gałki ocznej. Podaje się leki blokujące wzrost patologicznych naczyń krwionośnych w siatkówce (anty VEGF). Pozawala to zatrzymać postęp choroby, a u 30% pacjentów poprawę widzenia.
Zakres usług poradni chorób siatkówki

Zakres usług poradni chorób siatkówki

W ramach wysokospecjalistycznej poradni okulistycznej zapewniamy kompleksową opiekę od specjalistycznych badań i podstawowego leczenia po zabiegi operacyjne.

Badania:

  • badanie OCT - jest to badanie nieinwazyjne, które daje obraz przekroju przez wybrany fragment dna oka; wskazaniem do wykonania badania jest:
  • zwyrodnienie plamki żółtej AMD
  • badanie przed leczeniem zastrzykami do oka w przebiegu AMD i kontrola po zabiegu
  • otwór w plamce   
  • obrzęk plamki żółtej w przebiegu cukrzycy.


Zabiegi:

  • zastrzyk do gałki ocznej preparatu anty VEGF - metoda leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) oraz innych chorób plamki, w których dochodzi do powstania nieprawidłowych naczyń krwionośnych
  • zabiegi laserowe – stosowane w przebiegu cukrzycy i w degeneracjach siatkówki.

Oddziały