Konsultacje specjalistyczne

PROKTOLOGIA

Proktolog w enel-med
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Proktolog to lekarz, zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego: jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i odbytu.

Choroby leczone przez proktologów są zazwyczaj bardzo uciążliwe, bolesne, dlatego wymagają specjalistycznej i szybkiej pomocy lekarskiej. Typ i obszar schorzeń sprawia, że wizyta jest często bardzo trudna dla pacjenta, ponieważ musi się on zmierzyć z uczuciem wstydu, skrępowania. Jednak nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty ponieważ w początkowej fazie wiele chorób z obszaru proktologii można leczyć farmakologicznie, natomiast jeśli choroba jest już w bardziej zaawansowanym stadium, często konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez proktologa:

 • hemoroidy
 • ropień okołoodbytniczy,
 • szczelina odbytu,
 • przetoki okołoodbytnicze,
 • choroby zapalne przewodu pokarmowego,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • uchyłki jelita grubego,
 • kłykciny kończyste,
 • nowotwory odbytu i jelita grubego.

Kiedy powinieneś się umówić na wizytę do proktologa?

Do proktologa należy udać się w przypadku pojawienia się ropnych wycieków z odbytnicy i widocznych zmiany ropnych w jej okolicach, krwawienia, gdy pojawi się  krew lub śluz w stolcu. Do wizyty u proktologa powinny także skłonić wszelkie niepokojące objawy związane z układem pokarmowym: przewlekłe zaparcia lub biegunki, gazy, problemy z trzymaniem stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia, ból przy wypróżnianiu, uczucie rozpierania a także uczucie pieczenia, podrażnienia lub świądu w okolicach odbytu.

Jak wygląda wizyta u proktologa w Enel Med.?

Lekarz proktolog rozpoczyna diagnostykę od obszernego wywiadu z pacjentem. Zapyta o schorzenia występujące w rodzinie, o wcześniej przebyte choroby, dlatego na wizytę warto przynieść wszystkie wyniki do tej pory wykonanych badań. Dziwić mogą pytania o nawyki żywieniowe czy tryb życia, jednak źle zbilansowana dieta, nieregularność posiłków i siedzący tryb pracy to bardzo częste przyczyny problemów z przewodem pokarmowym.

Ponieważ część chorób proktologicznych jest wynikiem niewłaściwej diety (źle zbilansowany jadłospis, jedzenie zbyt obfitych porcji, nieregularność posiłków i jedzenie ich w pośpiechu), stresu, czy też małej ilości ruchu, siedząca praca - lekarz podczas wizyty zapyta o nawyki żywieniowe czy tryb życia.

Ważną częścią wizyty u proktologa jest badanie per rectum – choć jest to badanie bardzo krępujące dla większości pacjentów, to jednak bardzo skuteczne we wstępnej diagnostyce. Badanie palcem odbytu, kanału odbytu i odbytnicy pozwala lekarzowi ocenić stan tych części ciała i zadecydować o dalszych badaniach.

Jakie badania może zlecić proktolog?

 • kolonoskopia - badanie przeprowadzane za pomocą kolonoskopu, czyli elastycznego endoskopu wprowadzanego przez odbyt. Umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego i pobranie wycinków do badań, ale też pozwala na przeprowadzenie podstawowych zabiegów, takich jak zatamowanie krwawienia, poszerzenie zwężenia jelitowego czy usunięcie polipów.
 • USG przezodbytnicze (transrektalne) - to badanie, które bardzo dokładnie obrazuje nieprawidłowości w obrębie odbytu i odbytnicy
 • RTG jelita grubego.
 • test na krew utajoną
 • laboratoryjne badania krwi i kału

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi