Konsultacje specjalistyczne

PORADNIA LECZENIA BEZDECHU

Bezdech senny
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Objawy bezdechu sennego:

  • chrapanie w nocy,
  • niespokojny, przerywany sen,
  • senność w ciągu dnia,
  • poranne bóle głowy,
  • obniżona zdolność koncetracji,
  • drażliwość.

Poradnia leczenia bezdechu sennego

enel-med, w ramach poradni specjalistycznej oferuje pacjentom cierpiącym na OBPS kompleksową diagnostykę i leczenie.

Obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS) jest groźną i często występująca chorobą.
Od 2003 roku, kiedy to zostały przeprowadzone badania epidemiologiczne przez lekarzy z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie wiadomo, że OBPS może dotyczyć do 1mln osób w Polsce.

Jak powstaje bezdech senny?

Bezdechy powstają w wyniku wdechowego zapadania się części miękkich gardła, czemu szczególnie sprzyja nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół szyi. O obturacyjny bezdech podczas snu należy podejrzewać osoby (częściej mężczyzn niż kobiety) z nadwagą, bądź otyłością, bardzo głośno chrapiące w czasie snu, u których osoby z rodziny zauważyły przerwy w oddychaniu (bezdechy).


Chory w czasie bezdechu niejednokrotnie sinieje, wyraźnie się męczy próbując nabrać powietrze do płuc, co dopiero udaje się zrobić po przebudzeniu kończącym bezdech. Chorzy z OBPS skarżą się na zmęczenie w ciągu dnia, kłopoty z koncentracją, a przede wszystkim trudną do opanowania senność. Potrafią wbrew woli zasnąć praktycznie w każdych warunkach. Wszystkie objawy choroby związane są z niedotlenieniem organizmu i złą jakością snu na skutek bardzo licznych bezdechów (przerw w oddychaniu).

Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Rozpoznanie i leczenie bezdechu sennego

Rozpoznanie choroby można ustalić po badaniu lekarskim i przeprowadzeniu specjalistycznego badania bardzo nowoczesnym, przenośnym aparatem umożliwiającym rejestrację snu chorego w jego domu. Urządzenie to w czasie jednej nocy rejestruje wiele parametrów, na podstawie których można ocenić oddychanie chorego w czasie snu. Większość chorych z OBPS leczy się przy pomocy specjalnego aparatu, który wytwarza dodatnie ciśnienie powietrza (działa jak sprężarka) i podaje je do dróg oddechowych przez specjalną maskę zakładaną na nos. W ten sposób, korzystając z aparatu każdej nocy, likwiduje się groźne bezdechy i uciążliwe chrapanie. Ponieważ sen chorego ulega normalizacji ustępuje również tak dokuczliwa senność w ciągu dnia.


Diagnostyka bezdechu sennego 

Poradnia zapewnia kompleksową opiekę zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci.
Umożliwia pełną diagnostykę pneumonologiczną, laryngologiczną oraz konsultację innych specjalistów zajmujących się problematyką bezdechów sennych (kardiolodzy, lekarze dietetycy, stomatolodzy). W enel-med prowadzona jest diagnostyka poligraficzna i polisomnograficzna przy użyciu najnowocześniejszych zestawów diagnostycznych (PORTI, EMBLETTA) umożliwiających wykonanie badania w domu chorego.

Leczenie bezdechu sennego

W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się:

  • leczenie behawioralne - zmiana stylu życia (pod kontrolą lekarzy dietetyków),
  • aparaty wewnątrzustne wysuwające żuchwę do przodu (typ MAD) - leczenie prowadzone przez lekarzy stomatologów,
  • kompleksowe leczenie laryngologiczne,
  • stosowanie aparatów CPAP (protezy powietrzne) utrzymujących drożność dróg oddechowych (w enel-med istnieje możliwość wypożyczenia nowoczesnych aparatów CPAP na kilkudobową próbę leczenia w domu).


Poradnia diagnostyki i leczenia bezdechu, enel-med oddział Puławska
lekarz:
dr n. med. Krzysztof Byśkiniewicz
miejsce przyjęć: Oddział Puławska

Poradnia diagnostyki i leczenia bezdechu, enel-med oddział Galeria Północna
lekarz: 
miejsce przyjęć: Oddział Galeria Północna

Zakup urządzeń CPAP

W sklepie medycznym enel-med istnieje możliwość zakupu aparatu do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Sklep medyczny enel-med mieści się w:
CH Galeria Północna
ul. Światowida 17, Warszawa, poziom 1 (obok oddziału enel-med)

Posiadamy w ofercie urządzenia CPAP, maski oraz akcesoria firmy Philips Respironics.

Chory z potwierdzonym diagnostycznie bezdechem sennym jest uprawniony do zakupu refundowanego urządzenia CPAP. Refundacja na aparat CPAP przysługuje każdemu pacjentowi raz na 5 lat i dla osoby dorosłej wynosi 1 890,00 zł co stanowi 90% kwoty 2 100 zł - najniższej ceny za CPAP zatwierdzonej przez NFZ, natomiast dla dzieci poniżej 18. roku życia – 2 100 zł. W przypadku, gdy cena wybranego aparatu przekracza wysokość limitu, należy dopłacić jedynie różnicę między ceną brutto urządzenia, a kwotą refundacji.

Krok po kroku - refundacja sprzętu CPAP przez NFZ 

Krok 1

Jeśli lekarz zalecił stosowanie protezy powietrznej (CPAP), pacjent otrzyma od lekarza wypełniony dokument: „Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środki pomocnicze” uprawniający do refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).  

Krok 2

Otrzymane od lekarza zlecenie należy potwierdzić do refundacji w Oddziale Wojewódzkim NFZ, właściwym dla miejsca zamieszkania zgłoszonego do ZUS-u . W przypadku, gdy konieczne jest natychmiastowe zaopatrzenie pacjenta w wyrób medyczny poza obszarem  zarejestrowania świadczeniobiorcy  - w potwierdzeniu zlecenia faxem może pośredniczyć ten Oddział Funduszu, na terenie którego pacjent przebywa. Zlecenie może być potwierdzone osobiście przez pacjenta, inną osobę w jego imieniu lub drogą pocztową.

Krok 3

Mając potwierdzone do refundacji zlecenie, pacjent może zgłosić się do dowolnej placówki na terenie całego kraju, która podpisała umowę z NFZ o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu medycznego mieszczącego się w:

CH Galeria Północna
ul. Światowida 17, Warszawa, poziom 1 (obok oddziału enel-med)

Aby uzyskać informacje o posiadanych w ofercie aparatach CPAP oraz ich funkcjach możecie Państwo skontaktować się z nami telefonicznie:

22 489 19 91


Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi