Konsultacje specjalistyczne

NEFROLOGIA

Teleporada nefrologa
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Nefrolog to lekarz zajmujący się funkcjonowaniem, budową i leczeniem chorób nerek. Leczeniu nefrologicznemu podlegają zarówno wady wrodzone jak i nabyte. Kompetencje lekarza nefrologa pokrywają się więc częściowo z pracą urologa. W odróżnieniu od urologa, nefrolog stosuje najczęściej zachowawcze, nieinwazyjne metody leczenia nerek. W wielu przypadkach leczenie nefrologiczne jest jedynie częścią bardziej skomplikowanej terapii, którą prowadzą specjaliści z różnych dziedzin.

Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez nefrologa:

 • kłębkowe zapalenie nerek (o różnym zasięgu i nasileniu),
 • wady nerek i układu moczowego,
 • niewydolność nerek,
 • zapalenie miedniczek nerkowych,
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • kamica moczowa,
 • zapalenie pęcherza moczowego,
 • choroby nowotworowe nerki, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego

Kiedy należy umówić się na wizytę do nefrologa?
Do lekarza nefrologa należy zgłosić się jak najszybciej jeżeli pojawiają się stany zapalne lub chorobowe nerek albo układu moczowego. Objawy, z którymi należy udać się do nefrologa to m.in.: ból nerek, obrzęki i opuchlizna wokół: oczu, rąk, stóp, kostek; kolka nerkowa; krwiomocz lub białkomocz; bolesne lub częste oddawanie moczu; pieczenie i ból przy oddawaniu moczu; ból w okolicach lędźwi poniżej dolnych żeber. Niestety, zdarza się, że nerki chorują w sposób „podstępny” i jedynym symptomem jest uczucie zmęczenia lub oddawanie moczu w nocy.

Jak wygląda wizyta u nefrologa w Enel-Med?
Podczas pierwszej wizyty u nefrologa lekarz przeanalizuje historię choroby, przeprowadzi wywiad lekarski i w razie potrzeby zleci dodatkowe badania diagnostyczne. Dobrze jest zabrać ze sobą wszelkie posiadane wyniki badań, np.: badania laboratoryjne, badania radiologiczne (RTG, USG, tomografia komputerowa). Dla lekarza nefrologa istotne będą informacje dotyczące stosowanej diety, zażywanych leków, ilości wypijanych płynów, częstotliwości oddawania moczu.

Nefrolog przeprowadza diagnozę stanu nerek oraz układu moczowodowo-pęcherzowego i może zlecić dodatkowe badania.

Jakie badania może zlecić nefrolog?

 • analiza moczu: badanie ogólne i posiew moczu,
 • badania laboratoryjne krwi: morfologia, mocznik, kreatynina, jonogram, poziom glukozy
 • USG nerek - nieinwazyjne obrazowe badanie ultrasonograficzne pokazujące strukturę i nieprawidłowości w obszarze badanych narządów
 • urografia - prześwietlenie układu moczowego promieniami RTG, po podaniu kontrastu.

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi