Konsultacje specjalistyczne

HEPATOLOGIA

Teleporada hepatologa
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Hepatolog to lekarz zajmujący się schorzeniami wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Hepatolog posiada wiedzę na temat ich budowy i funkcjonowania, a jego zadaniem jest wczesne zdiagnozowanie oraz szybkie i odpowiednie leczenie, które umożliwi choremu uniknąć groźnych następstw choroby. Lekarz hepatolog nie tylko decyduje o odpowiednim leczeniu, ale także koncentruje się na profilaktyce związanej z chorobami wątroby. Zleca i kwalifikuje na szczepienia ochronne hamujące rozwój niektórych chorób (np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby), co jest szczególnie istotne dla pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby lub po jej przeszczepie. 

Hepatologia nie jest odrębną specjalizacją lekarską, dziedziną tą zajmują się najczęściej specjaliści chorób zakaźnych (wirusowe zapalenie wątroby) lub gastroenterolodzy (pozostałe choroby).

Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Najczęściej rozpoznawane i leczone choroby przez hepatologa:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu: A, B lub C (WZW A, WZW B, WZW C),
 • ostre zapalenie wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
 • kamica dróg żółciowych,
 • marskość wątroby,
 • niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
 • alkoholowa choroba wątroby,
 • choroba Wilsona,
 • łagodne zmiany wątroby: naczyniaki i torbiele,
 • nowotwory wątroby i dróg żółciowych.

 Kiedy należy umówić się na wizytę do hepatologa?
Do lekarza hepatologa trafiają najczęściej osoby, które w początkowym okresie skarżą się na kłopoty z przewodem pokarmowym: zaparcia, biegunki, nudności, wymioty, zgaga oraz te u których występują objawy jednoznacznie wskazujące na problemy z wątrobą i drogami żółciowymi: zażółcenie białek oczu, błon śluzowych jamy ustnej oraz skóry, ciemniejszy kolor moczu oraz wyczuwalnie powiększona wątroba. Na konsultacje do hepatologa powinni się zgłosić także pacjenci, którzy mają nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych, odczuwający bóle i dolegliwości po prawej stronie brzucha lub w okolicach środkowego nadbrzusza, zażywający przez dłuższy czas duże ilości leków, cierpiący na problem alkoholowy, mający w rodzinie osoby cierpiące na przewlekłą chorobę wątroby lub takie, które zmarły z tego powodu.

 Jak wygląda wizyta u hepatologa w Enel Med?
Lekarz hepatolog podczas konsultacji przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad – zapyta o przebyte choroby oraz schorzenia dotyczące wątroby i dróg żółciowych występujące w rodzinie. Warto na wizytę przynieść wszystkie dotychczasowe wyniki badań. Lekarz przeprowadzi także badanie palpacyjne (przesuwa płasko ułożoną rękę po tej części brzucha, gdzie znajduje się wątroba, lekko uciskając ją w poszukiwaniu ewentualnych zmian). Badanie fizykalne pozwala określić wielkość i twardość wątroby. Następnie, w celu postawienia dokładnej diagnozy lekarz najczęściej zleca dodatkowe badania laboratoryjne lub obrazowe. Hepatolog zleci oraz zakwalifikuje pacjenta do szczepień ochronnych, np. przeciw WZW A lub WZW B.

 Jakie badania może zlecić hepatolog?

 • Badania krwi pozwalające określić kondycje wątroby:
  - próby wątrobowe – ALT, AST, białko całkowite, bilirubina całkowita,
  - GGTP - badanie rozpoznaje uszkodzenie miąższu wątroby, dróg żółciowych, jest ono szczególnie pomocne w diagnostyce chorób wątroby o podłożu alkoholowym,
  - fotostaza zasadowa - rozpoznaje choroby wątroby z zastojem żółci,
  - HBs antygen - pozwala zdiagnozować WZW typu B,
  - HCV przeciwciała – pozwala stwierdzić kontakt z wirusem żółtaczki typu C.
 • Badania moczu.
 • USG wątroby odbywa się w trakcie USG jamy brzusznej, pozwala ocenić wielkość i strukturę narządu, wszelkie zmiany zachodzące na jego powierzchni, np. guzki czy torbiele, a także obraz dróg żółciowych.
 • Tomografia wątroby jest dokładniejszym badaniem niż USG, ponieważ pozwala stworzyć dwuwymiarowy lub trójwymiarowy obraz wątroby. Dzięki temu służy do wykrywania poważniejszych zmian wątroby: rozległych zmian ogniskowych i rozlanych w wątrobie.
 • Biopsja wątroby to badanie, które ma na celu pobranie tkanki wątroby, którą następnie ogląda się pod mikroskopem, by rozpoznać zmiany w budowie komórek.

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi