Konsultacje specjalistyczne

HEMATOLOGIA

Teleporada hematologa
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Hematolog to lekarz zajmujący się chorobami układu krwiotwórczego oraz chorobami krwi, powstającymi w wyniku zaburzeń pracy tego układu. Jeżeli krew jest zdrowa, każdy narząd jest dobrze odżywiony i zabezpieczony, system obronny organizmu działa tak, jak należy. Niestety, kiedy krew jest nieprawidłowa, odczuwa to całe ciało. Nie zawsze choroby krwi są bardzo niebezpieczne, niekiedy mają łagodny przebieg i stosunkowo łatwo je wyleczyć. Czasami jednak choroby hematologiczne są bardzo poważne i mogą doprowadzić do śmierci.

Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez hematologa:

  • Anemia (niedokrwistość).
  • Zaburzenia krzepnięcia, skazy krwotoczne (trombofilia, hemofilia, małopłytkowość).
  • Choroby nowotworowe: białaczka, chłoniaki, szpiczaki.

 Kiedy należy umówić się na wizytę do hematologa?
Najczęściej do hematologa trafiają osoby skierowane przez lekarza pierwszego kontaktu (np. internistę), których wyniki badań krwi nie były najlepsze – normy zostały przekroczone. Istnieją niepokojące objawy, które powinny wzmóc czujność pacjenta i skłonić go do wizyty u hematologa, np. blada skóra i woskowaty kolor cery, blade wargi i błony śluzowe, przerost dziąseł, nadżerki i zmiany martwicze zlokalizowane na śluzówce w jamie ustnej, zaburzenia w krzepnięciu krwi, silna skłonność do tworzenia się siniaków i krwiaków. Niepokojącymi mogą być też częste infekcje – zwłaszcza dróg oddechowych, zmęczenie i senności, utrata masy ciała, bóle kości, niebolesne obrzęki węzłów chłonnych w jednym z obszarów ciała (np. szyi, pach lub pachwin), przewlekły kaszel, problemy z przełykaniem lub duszność, dręczące nocne poty, wysoka temperatura – pojawiająca się i znikająca bez wyraźnej przyczyny, uporczywy świąd skóry.

Jak wygląda wizyta u hematologa w Enel Med?
Do hematologa warto zgłosić się z ostatnimi wynikami badań i kompletną dokumentacją medyczną (wypisy ze szpitali, dotychczas stosowane leczenie). Lekarz zapoznaje się z nią i uzupełnia informacje poprzez wywiad z pacjentem. Lekarz będzie pytał o przebyte w przeszłości choroby, o schorzenia, które pojawiły się w rodzinie, ale też o tryb życia pacjenta (dieta, aktywność fizyczna). Przed wizytą warto spisać wszystkie objawy, które mogą mieć związek z ewentualną chorobą. W celu dokładnej diagnozy lekarz hematolog zleci dodatkowe badania.

Jakie badania może zlecić lekarz hematolog?

  • badanie laboratoryjne krwi – morfologia, rozmaz krwi obwodowej, żelazo, TIBC w surowicy, liczba retikulocytów, bilirubina całkowita i bezpośrednia w surowicy, kreatynina w surowicy, ALAT, ASPAT, ALP, GGTP, LDH, TSH w surowicy, liczba płytek krwi, INR, APTT, fibrynogen, OB, fibrynogen, CRP, odczyn lateksowy RF;
  • USG jamy brzusznej,
  • USG węzłów chłonnych,
  • biopsja węzłów chłonnych,
  • biopsja szpiku kostnego,
  • prześwietlenie klatki piersiowej (RTG).

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi