Konsultacje specjalistyczne

GINEKOLOGIA

Teleporada ginekologa
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskich narządów płciowych. Ginekologia silnie związana jest z położnictwem, czyli dziedziną medycyny specjalizującą się w ciąży, porodzie i okresie połogu.  

Ginekolog sprawuję opiekę lekarską nad kobietą w każdym okresie jej życia. Jego zadaniem jest zapobieganie i leczenie chorób kobiecych narządów płciowych, leczenie chorób wenerycznych, czy chorób związanych z płodnością. Lekarz ginekolog udziela także przyszłym matkom informacji dotyczących ciąży - jej przebiegu, możliwych zagrożeń, porodu. Sprawuje opiekę lekarską nad kobietami w ciąży - wykonuje niezbędne badania, ocenia stan zdrowia matki i dziecka, zleca dodatkowe badania prenatalne, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zajmuje się także leczeniem chorób, które towarzyszą podczas ciąży (np. cukrzyca, nadciśnienie). Ginekolog doradza także jakie metody antykoncepcji należy stosować, zleca badania hormonalne, po których jest w stanie przepisać odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne lub doradzić inne formy antykoncepcji jak np. wkładka hormonalna.

Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez ginekologa:

 • zaburzenia miesiączkowania,
 • infekcje stany zapalne pochwy,
 • stany zapalne wewnętrznego narządu rodnego,
 • nadżerka szyjki macicy,
 • zapalenie przydatków
 • niepłodność,
 • mięśniaki macicy,
 • torbiele jajnika,
 • zespół policystycznych jajników,
 • endometrioza,
 • dolegliwości okresu przekwitania,
 • nowotwory narządu rodnego i sutka,
 • choroby weneryczne.

Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Kiedy powinnaś się umówić na wizytę do ginekologa?

Do ginekologa powinna udać się każda kobieta, która ukończyła 16 rok życia lub rozpoczęła współżycie seksualne. Kolejne badanie powinno być przeprowadzane systematycznie, przynajmniej raz w roku, nawet w przypadku braku jakichkolwiek dolegliwości.

Do ginekologa warto udać się też przed planowanym rozpoczęciem współżycia seksualnego, w celu doboru najodpowiedniejszej metody antykoncepcyjnej, przed planowaną ciążą.

Regularne wizyty u ginekologa są niezmiernie ważne w przypadku profilaktyki - mogą zapobiec rozwojowi groźnych chorób takich jak: nowotwory piersi czy rak szyjki macicy.

Wyraźnym sygnałem do wizyty u ginekologa są wszelkie zmiany w wyglądzie, konsystencji, zapachu lub ilości wydzieliny pochwowej, zaburzenia miesiączkowania (nieregularny okres, brak miesiączki), problemy z płodnością, ból podczas współżycia, złe samopoczucie podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych, gdy pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży.

 Jak wygląda wizyta u ginekologa w Enel Med?

 •  lekarz zbierze dokładny wywiad dotyczący objawów oraz schorzeń występujących w przeszłości w rodzinie (np. nowotworów), a także dane dotyczące cyklu miesiączkowego (wiek pierwszej miesiączki, data dnia ostatniej miesiączki, długość cyklu, jego regularność), informacje na temat współżycia (bolesność, suchość pochwy, krwawienia po stosunku) czy występowania innych niepokojących objawów (ból, upławy, krwawienia – weryfikowane podczas badania ginekologicznego),
 • przeprowadzi badanie piersi – powinno ono być wykonywane przy każdej wizycie. Lekarz ginekolog powinien nauczyć i skontrolować prawidłowe wykonywanie przez kobietę samobadania piersi,
 • przeprowadzi badania ginekologiczne:
  - palpacyjne przez powłoki brzuszne narządów miednicy;
  - badanie wewnętrzne tzw. dwuręczne (badanie jedną ręką przez pochwę, drugą na powłokach brzusznych) mające ocenić szyjkę macicy, macicę i ewentualnie inne patologie w miednicy mniejszej;
  - badanie tarczy szyjki macicy (w tym celu zakłada się pacjentce wziernik dopochwowy).
 • w razie konieczności zleci badania dodatkowe, np. laboratoryjne i obrazowe (USG narządu rodnego, USG piersi, USG ciąży),

Jakie badania może zlecić lekarz ginekolog ?

 • cytologia – wymaz z szyjki macicy będący podstawowym badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy,
 • badania czystości pochwy - badaniem, wykonywane się w celu oceny flory bakteryjnej i wykrycia możliwych zakażeń i stanów zapalnych
 • USG ginekologiczne - jedno z podstawowych badań profilaktycznych, wykonywane w celu oceny stanu narządu rodnego kobiety, oceny cyklu miesiączkowego oraz zdiagnozowania schorzeń organów płciowych. Badanie USG ginekologiczne umożliwia ocenę powierzchni, kształtu, wnętrza, a także wielkość i lokalizację poszczególnych narządów.
 • USG położnicze - jedno z podstawowych badań, służących do oceny stanu płodu, pozwalające na jego dokładną obserwację na każdym etapie rozwoju. Umożliwia ustalenie dokładnego wieku ciążowego, przybliżonej masy płodu, rozpoznanie płci oraz, co najważniejsze, na jego podstawie można stwierdzić, czy dziecko jest zdrowe i rośnie prawidłowo.
 • USG piersi - badanie ultrasonograficzne gruczołów sutkowych oraz okolicznych węzłów chłonnych, pozwalające na ocenę ich struktury oraz obecności ewentualnych nieprawidłowości (guzki, torbiele).
 • mammografię – to nieinwazyjna metoda badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich. Służy do oceny mikrozwapnień oraz drobnych zmian w piersiach o budowie tłuszczowej.
 • Kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy) - jest badaniem diagnostycznym polegającym na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia zwanego kolposkopem (jest to specjalny mikroskop, dzięki któremu lekarz może obejrzeć narządy rodne kobiety w dużym powiększeniu). Jest badaniem poszerzającym i uzupełniającym diagnostykę m. in. zmian przednowotworowych i nowotworowych w obrębie szyjki macicy Kolposkopia wykonywana jest m.in. u pacjentek z nieprawidłowym wynikiem cytologii, z podejrzanymi zmianami na szyjce macicy, przy utrzymującym się stanie zapalnym, jako monitorowanie zmian w obrębie szyjki macicy. W trakcie badania kolposkopowego lekarz może w znieczuleniu miejscowym pobrać wycinek tkanki do badania lub określić zakres planowanego zabiegu. Badanie wykonywane jest w trybie ambulatoryjnym, trwa ok. 10-15 min. Jest bezbolesne. 

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi