Konsultacje specjalistyczne

GINEKOLOG-ENDOKRYNOLOG

Teleporada ginekologa-gastrologa

Ginekolog- endokrynolog to lekarz dwóch specjalizacji, w swojej pracy wykorzystujący wiedzę na temat fizjologii i chorób żeńskiego układu rozrodczego oraz przebiegu ciąży, a także wiedzę z zakresu działania elementów układu wydzielania wewnętrznego i jego schorzeń, które mają wpływ na intymne zdrowie kobiety. Dzięki temu ginekolog-endokrynolog może leczyć kobiety, które mają zarówno problemy hormonalne, jak i ginekologiczne. Pozwala to uniknąć konsultacji u dwóch różnych specjalistów. Ginekolog- endokrynolog posiada podobne kompetencje, co endokrynolog jednak w praktyce najczęściej skupia się na hormonach płciowych dlatego warto się do niego udać w przypadku schorzeń ginekologicznych spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi.

Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez ginekologa-endokrynologa:

  •  zaburzenia miesiączkowania,
  • zaburzenia płodności,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • endometrioza,
  • hiperprolaktynemia,
  • cukrzyca ciążowa,
  • schorzenia okresu okołomenopauzalnego,

Kiedy powinieneś się umówić na wizytę do ginekologa-endokrynologa?

Do ginekologa-endokrynologa należy się udać gdy pojawiają się zaburzenia miesiączkowania lub przedwczesne dojrzewanie płciowe. Wiele pacjentek zgłasza się ze zmianami trądzikowymi, których w żaden sposób nie da się wyleczyć i może być to zależne od problemów hormonalnych. Dojrzałe kobiety mogą zwrócić się o pomoc do lekarza ginekologa-endokrynologa w momencie, gdy występuje u nich krwawienie po okresie menopauzy lub przy zaburzeniach hormonalnych okresu około menopauzalnego. Niekiedy też niektóre objawy menopauzy również wymagają konsultacji ginekologiczno-endokrynologicznej, gdy na przykład są zbyt intensywne lub długotrwałe. Ponadto do lekarza ginekologa-endokrynologa należy udać się gdy pacjentce dokucza bolesne miesiączkowanie, silne bóle brzucha o niewyjaśnionej przyczynie, nadmierne owłosienie, nietypowy wygląd narządów płciowych, wycieki z brodawek sutkowych, czy problemy z płodnością, nadwagą lub otyłością. Do ginekologa-endokrynologa warto udać się w celu dobrania właściwych środków antykoncepcyjnych, wprowadzenia hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy.

Jak wygląda wizyta u ginekologa-endokrynologa w Enel-Med?

Na konsultację do ginekologa-endokrynologa warto zabrać ze sobą podstawowe badania krwi oraz poziomu hormonów tarczycy. Wizyta przebiega podobnie do standardowej wizyty ginekologicznej. Na początku lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, dotyczący obfitości i regularności krwawień, przebytych chorób, poziomu hormonów tarczycy. Ponadto ginekolog-endokrynolog zwróci szczególną uwagę na owłosienie, stan skóry, czy budowę ciała pacjentki – wykładniki jej stanu hormonalnego,

W następnej kolejności lekarz wykonuje badanie ginekologiczne, w którym kładzie się nacisk na ocenę jajników. Pacjentka musi również wykonać badanie poziomu takich hormonów jak androgeny, estrogeny, czy prolaktyny. Dopiero po wywiadzie lekarskim i badaniu zewnętrznym oraz wewnętrznym lekarz będzie w stanie porozmawiać z nami na temat konkretnego problemu oraz jego nasileniu.

Lekarz ginekolog-endokrynolog może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne lub obrazowe:

  • badanie laboratoryjne krwi – morfologia, poziom hormonów
  • USG ginekologiczne - jedno z podstawowych badań profilaktycznych, wykonywane w celu oceny stanu narządu rodnego kobiety, oceny cyklu miesiączkowego oraz zdiagnozowania schorzeń organów płciowych. Badanie USG ginekologiczne umożliwia ocenę powierzchni, kształtu, wnętrza, a także wielkości i lokalizacji poszczególnych narządów.
  • USG piersi - badanie ultrasonograficzne gruczołów sutkowych oraz okolicznych węzłów chłonnych, pozwalające na ocenę ich struktury oraz obecności ewentualnych nieprawidłowości (guzki, torbiele).

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi