Konsultacje specjalistyczne

ENDOKRYNOLOGIA

Teleporada endokrynologa
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Endokrynolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego, tj. tarczycy, przytarczyc, przysadki, trzustki, podwzgórza, nadnerczy, jajników i jąder. Endokrynolog zajmuje się zarówno chorobami spowodowanymi zaburzeniami w funkcjonowaniu tych gruczołów, jak i produkowanymi przez nie hormonami – nadmiarem lub niedomiarem konkretnego hormonu. 

Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez endokrynologów:

 • choroby tarczycy – guzki, nadczynność np. choroba Gravesa - Basedowa, niedoczynność tarczycy np. choroba Hashimoto, zapalenia tarczycy, wole tarczycowe,
 • choroby nadnerczy - guzy, nadczynność, niedoczynność, nadciśnienie hormonalne, zespół Cushinga, choroba Addisona,
 • choroby przytarczyc – niedoczynność, nadczynność np. związana z nią osteoporoza, tężyczka,
 • choroby przysadki mózgowej – guzy, nadczynność, akromegalia, moczówka prosta, niedoczynność, hyperprolaktynemia, choroba Cushinga,
 • choroby trzustki – guzy, cukrzyca,
 • choroby gonad – menopauza, andropauza, zaburzenia dojrzewania płciowego, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności,
 • choroby przytarczyc – tężyczka, osteoporoza,
 • guzy neuroendokrynne,
 • zespoły androgenne - nadmierne owłosienie, trądzik, łysienie,
 • ginekomastie.

Kiedy należy umówić się na wizytę do endokrynologa?
Do lekarza endokrynologa warto jest udać się w przypadku podejrzenia nieprawidłowego działania jednego z gruczołów dokrewnych. Objawów może być wiele, ale do endokrynologa warto jest zwrócić się np. w związku z szybkim przyrostem lub gwałtownym spadkiem masy ciała, nadmierną sennością lub problemami ze snem i związaną z tym nadpobudliwością bądź niepokojem, drżeniem rąk, nadmiernym uczuciem chłodu, nadpotliwością, zbyt dużym popędem płciowym lub jego brakiem; natomiast u kobiet – zaburzeniami miesiączkowania. Z endokrynologiem warto skonsultować także częste bóle głowy, zmiany w wyglądzie twarzy, powiększanie się rąk i stóp, chroniczne zmęczenie, obrzęki, trądzik po okresie dojrzewania, wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie.

Diagnostyka endokrynologiczna może okazać się istotna u kobiet planujących ciążę -  zaburzenia tarczycy mogą stanowić przyczynę niepłodności, a także poronień i przedwczesnych porodów.

Endokrynolog zajmuje się również uzupełnianiem niedoborów hormonalnych u kobiet w okresie menopauzy i mężczyzn w czasie andropauzy.

Jak wygląda wizyta u endokrynologa w Enel Med.
Pierwsza wizyta u endokrynologa polega na przeprowadzeniu  szczegółowego wywiadu. Lekarzowi należy zgłosić wszystkie niepokojące objawy, by pomóc w postawieniu właściwej diagnozy. Po zebraniu najważniejszych informacji endokrynolog zleci wykonanie niezbędnych badań, których wyniki zinterpretuje podczas kolejnej wizyty i na ich podstawie określi kierunek leczenia.

Jakie badania może zlecić endokrynolog:

 • Badania laboratoryjne w kierunku zaburzeń hormonalnych – najczęściej są to badania TSH, czyli określenie stężenia tyreotropiny. Badanie to umożliwia ocenę, czy tarczyca wytwarza odpowiednią ilość hormonów. Wykonuje się również badanie stężenia hormonów tarczycy (FT4 i FT3) i badanie przeciwciał przeciwtarczycowych (np. anty-TPO).
 • USG tarczycy – badanie obrazowe, pozwalające na ocenę rozmiaru, kształtu, położenia i struktury tego gruczołu, a także stwierdzenie, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania palpacyjnego.
 • Biopsja tarczycy – badanie pomaga określić charakter zmian występujących w tarczycy. Lekarz zleca biopsję tarczycy wtedy, gdy w badaniu ultrasonograficznym wykryta zostanie obecność jednego lub więcej guzków. Za pomocą bardzo cienkich igieł (obecnie używamy 0,4 mm) pozyskuje się materiał z badanej struktury, w szczególności komórki tarczycy, który służy do wykonania badania mikroskopowego (badania cytologicznego).

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi