Konsultacje specjalistyczne

DIABETOLOGIA

Teleporada diabetologa
Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Diabetolog to lekarz zajmujący się leczeniem cukrzycy i jej powikłań a także pomagający w profilaktyce cukrzycy. Jego działania polegają na diagnostyce objawów sugerujących tę chorobę, określeniu jej typu, leczeniu już zdiagnozowanej cukrzycy, oraz zapobieganiu i zwalczaniu występujących powikłań.

Cukrzyca to poważna, przewlekła i złożona choroba charakteryzująca się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Spowodowane jest to zaburzeniami metabolicznymi organizmu, powodującymi brak insuliny lub jej nieprawidłowe przyswajanie. Insulina, to wytwarzany w trzustce hormon, który bierze udział we wszystkich procesach przemiany materii zachodzącymi w organizmie człowieka. Natomiast glukoza jest źródłem energii dla każdego organizmu, ale do wytworzenia energii, niezbędna jest odpowiednia ilość insuliny. Choroba ta została uznana przez ONZ za epidemie XXI wieku. Czynnikami mającymi wpływ na rozwój cukrzycy są przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, otyłość, nieodpowiednie odżywianie i siedzący tryb życia.

Leczenie cukrzycy to nie tylko przyjmowanie leków. To zmiana stylu życia, regularna kontrola poziomu cukru we krwi oraz wizyty u diabetologa w wyznaczonych przez lekarza terminach. Tylko bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza może zagwarantować sukces leczenia.

Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez diabetologa:

 • cukrzyca typu 1
 • cukrzyca typu 2
 • cukrzyca ciążowa
 • enteropatia cukrzycowa,
 • kwasica ketonowa,
 • kwasica mlecznowa,
 • hipoglikemia,
 • hiperglikemia,
 • przewlekłe powikłania cukrzycy: stopa cukrzycowa, choroba niedokrwienna serca, niewydolność nerek, depresja, uszkodzenie wzroku.

Kiedy należy  umówić się na wizytę do diabetologa?

Typowe objawy cukrzycy które niezwłocznie należy skonsultować z diabetologiem: to wzmożone pragnienie, senność, zmęczenie i osłabienie, nagłe zaburzenia wzroku, częste oddawanie moczu, tzw. wielomocz,  nieuzasadniony spadek wagi, choroby dziąseł i skóry, trudno gojące się rany, infekcje skórne takie jak grzybica, uczucie suchości w jamie ustnej, nerwobóle, omdlenia, kołatanie serca. W skrajnych wypadkach oznaką choroby może być również zapach acetonu w wydychanym przez chorego powietrzu. Szacuje się, że ponad połowa chorych na cukrzycę typu 2 nie jest świadoma swojej choroby. cukrzyca typu 2 przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, dlatego po 40 roku życia należy profilaktycznie mierzyć poziom cukru we krwi.

Do diabetologa należy się udać jeśli wystąpiły lekkie lub ciężkie zaburzenia glikemii u osób dotychczas niemających problemów z cukrzycą czy stanami przedcukrzycowymi, gdy została stwierdzona któraś z chorób metabolicznych lub podczas leczenia zębów dentystę zaniepokoił stan jamy ustnej, gdy podczas ciąży pojawiły się problemy z równowagą węglowodanową w ustroju; gdy czeka nas operacja, a zdiagnozowane zostały zaburzenia glikemii, gdy mimo zmiany stylu życia na zdrowszy, modyfikacji diety i zrzuceniu nadwagi problemy z zachowaniem właściwego poziomu glikemii utrzymują się lub pogłębiają.

Jak wygląda wizyta u diabetologa w enel-med?

Diabetolog podczas wizyty zebrania przeprowadzi dokładny wywiad, czyli zbierze wszystkie informacje dotyczące dotychczasowej historii choroby, o innych chorobach, wypadkach, operacjach, pobytach w szpitalu. Niezbędne jest dokładne badanie lekarskie poszerzone o elementy badania pozwalające zwrócić uwagę na ewentualne powikłania cukrzycy np. badanie stóp. Lekarz podczas wizyty zmierzy ciśnienie krwi.

Na pierwszą wizytę warto przygotować komplet badań laboratoryjnych (morfologia, OB, kreatynina, mocznik, elektrolity, Alat, HBA1c, TSH, lipidogram, kwas moczowy oraz badanie ogólne moczu) aby przyspieszyć diagnostykę. W przypadku braku badań lekarz zleci ich wykonanie. Jeśli pacjent posiada, na wizytę należy przynieść glukometr oraz książeczkę samokontroli, w którą wpisane są pomiary cukru i ciśnienia. Ważnym elementem wizyty jest edukacja. Lekarz przekaże najważniejsze informacje, które pacjent z cukrzycą musi wiedzieć. Dotyczą one kontroli glikemii (obsługa glukometru), diety i aktywności fizycznej. W przypadku konieczności leczenia insuliną  lekarz szczegółowo omówi ją z pacjentem, przedstawi korzyści i ewentualne zagrożenia czy inne możliwości.

Jakie badania może zlecić diabetolog w enel-med?

 • badania laboratoryjne: morfologia, OB, kreatynina, mocznik, elektrolity, Alat, HBA1c, TSH, lipidogram, kwas moczowy, cholesterol całkowity, oraz badanie ogólne moczu
 • badanie dna oka u okulisty – dostarcza informacji nie tylko o tym, w jakiej kondycji są nasze oczy, ale również wiele mówi na temat funkcjonowania całego organizmu. Wczesne wykrycie zmian na dnie oka pozwala monitorować rozwój m.in. takich chorób jak cukrzyca, ponieważ podwyższony cukier może uszkadzać siatkówkę.
 • EKG spoczynkowe i wysiłkowe - zlecając to badanie, lekarz chce sprawdzić, czy pacjent nie ma choroby niedokrwiennej serca, która może rozwijać się razem z cukrzycą
 • Badanie tętnic kończyn dolnych metodą dopplerowską – pozwala sprawdzić przepływ krwi, który może być utrudniony z powodu uszkodzenia naczyń przez cukier.

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi