Konsultacje specjalistyczne

ALERGOLOGIA

Teleporada alergologa

Alergolog to lekarz zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób związanych z nieprawidłową, gwałtowną lub nadmierną reakcją układu immunologicznego na czynniki uczulające (alergeny). Alergenem może być każda substancja, z którą organizm ma kontakt – wdychana, dotykana, połykana lub wstrzykiwana. Najczęściej są to substancje powszechnie występujące w środowisku, które u osób zdrowych nie powodują żadnych niepokojących reakcji np.  pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz, roztocza, żywność, leki, metale, składniki kosmetyków. Zadaniem lekarza alergologa jest prawidłowe zdiagnozowanie typu alergii, określenie alergenu wywołującego chorobę oraz dobór odpowiednich leków i najwłaściwszej terapii odczulającej.


Zadzwoń aby umówić wizytę:
22 23 07 007


Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez alergologa:

 • astma oskrzelowa,
 • alergia pokarmowa,
 • alergia skórna,
 • alergia wziewna,
 • alergiczny nieżyt nosa,
 • alergiczne zapalenie spojówek,
 • pokrzywka,
 • kontaktowe zapalenia skóry,
 • atopowe zapalenie skóry (alergiczne),
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • wstrząs anafilaktyczny.

Kiedy należy umówić się na wizytę do alergologa?

Do lekarza alergologa należy udać się, kiedy podejrzewany uczulenie na określony składnik, np. o określonych porach roku dokuczają nam takie objawy jak: napady kichania, wodnisty katar, łzawienie oczu, przekrwienie spojówek, świąd nosa. Na wizytę należy udać się również wtedy, gdy po spożyciu określonego produktu albo zetknięciu się z daną substancją pojawią się niepokojące objawy typu: świąd skóry, wysypka, bąble, duszności, nudności, biegunki.

Lekarz alergolog  pomoże stwierdzić czy obserwowane objawy chorobowe wskazują jednoznacznie na reakcję uczuleniową.

Jak wygląda wizyta u alergologa w Enel Med?

Alergolog, aby ustalić przyczynę dolegliwości przeprowadza bardzo dokładny wywiad. Pyta o objawy w kontakcie z alergenami, ich częstotliwość, a także inne występujące ewentualnie choroby. Lekarz pyta także o  występowanie chorób alergicznych w rodzinie. W przypadku, gdy objawy alergii występują sezonowo i ograniczają się do kataru czy kichania, na ogół zleca przyjmowanie leków antyhistaminowych. Może zapisać też preparaty do oczu i nosa, o działaniu miejscowym hamującym nieżyt, łzawienie.
Alergolog może też zlecić wykonanie szeregu badań dodatkowych, a także wykonanie testów uczuleniowych (skórnych i z krwi).

Jakie badania może zlecić alergolog?

 • Testy skórne - wykonywane są w celu diagnostyki alergenów wziewnych sezonowych (pyłki drzew, traw, chwastów), alergenów całorocznych (roztocze kurzu domowego, pleśnie, sierść zwierząt) oraz pokarmowych. Badanie polega na celowym kontakcie alergenu, podejrzanego o wywoływanie objawów chorobowych, ze skórą, a następnie na interpretacji zmian skórnych (bąbla, rumienia, nacieku). Celem badania jest sprawdzenie, czy organizm zareaguje wytworzeniem stanu zapalnego w miejscu wniknięcia alergenu w powierzchowne warstwy skóry. Testy skórne wykonuje się na wewnętrznej powierzchni przedramienia pacjenta, w miejscach, w których skóra nie jest zmieniona zapalnie.
 • Testy z krwi - polegają na podawaniu w iniekcjach podskórnych substancji (alergenu) na którą pacjent jest uczulony. Celem takiego postępowania jest wytworzenie w organizmie pacjenta tolerancji na alergen, aby po kontakcie z nim nie występowały objawy chorobowe.
 • Odczulanie - polega na podawaniu w iniekcjach podskórnych substancji (alergenu) na którą pacjent jest uczulony. Celem takiego postępowania jest wytworzenie w organizmie pacjenta tolerancji na alergen, aby po kontakcie z nim nie występowały objawy chorobowe.
 • Immonoterapia – zabieg odczulania, polegający na podawaniu pacjentowi przez pewien okres, co 7-14 dni, stopniowo zwiększanych dawek alergenu w formie szczepionki. Z czasem układ odpornościowy osoby uczulonej przyzwyczaja się do obcej substancji i przestaje produkować przeciwdziała skierowane przeciwko alergenowi.
 • Molekularna diagnostyka alergii - większość pacjentów, których dotyczy problem alergii wykazuje dodatnie wyniki badań dla wielu alergenów i prawdziwy czynnik wywołujący objawy może być trudny do identyfikacji. Dodatkową trudność mogą nastręczać reakcje krzyżowe z innymi alergenami. Tylko określenie indywidualnego profilu uczuleniowego pozwala dopasować proces leczenia – w tym zalecenia dietetyczne – do potrzeb każdego pacjenta. Nowoczesną metodą diagnostyczną, która daje taką możliwość są molekularne testy alergiczne. Są to proste testy, wymaga pobranie niewielkiej objętości krwi żylnej. Ich dodatkową zaletą jest brak konieczności odstawiania przed badaniem leków przeciwhistaminowych lub sterydowych.W ofercie enel-med posiadamy alergologiczny test najnowszej generacji: ALEX Panel 282 >>

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi