Diagnostyka podstawowa

KOLPOSKOPIA

jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem obrazującym część pochwową szyjki macicy. Wykonywane jest wówczas, gdy wynik badania cytologicznego wymazu pobranego z szyjki macicy jest niejasny lub nieprawidłowy, w celu pogłębienia diagnostyki, rozwiania wątpliwości co do charakteru zmian stwierdzanych w cytologii lub kwalifikacji do ewentualnego postępowania zabiegowego.

Badanie to polega na oglądaniu powierzchni tarczy oraz ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy w dużym powiększeniu (nawet 20-stokrotnym) przez specjalny mikroskop (kolposkop). Trójwymiarowy obraz uzyskiwany w kolposkopie pozwala na dokładna ocenę nabłonka i stwierdzenie ewentualnych objawów infekcji wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz wczesnych stadiów rozwoju raka szyjki macicy.

Podobnie jak pobranie cytologii odbywa się na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada do pochwy wziernik i zbliża do niego urządzenie ze źródłem światła.

Podczas kolposkopii używa się specjalnych odczynników (próby octowa i jodowa), które powodują zmianę zabarwienia nabłonka w miejscach wniknięcia wirusa HPV, dzięki czemu można wytypować obszary, z których należy pobrać celowane wycinki do badania histopatologicznego.

Za pomocą kolposkopu można również wykonać wulwoskopię – badanie polegające na oglądaniu w znacznym powiększeniu ścian pochwy i sromu w celu stwierdzenia cech infekcji HPV oraz diagnostyce raka pochwy i sromu.

Jak się przygotować do badania:

  • Kolposkopii nie wykonuje się w trakcie krwawienia miesiączkowego; optymalny termin badania to nie wcześniej niż 4 dni po skończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed jej prawdopodobnym wystąpieniem.
  • Nie powinno się współżyć, stosować irygacji ani preparatów dopochwowym na 1-2 doby przed kolposkopią. W dniu badania należy się podmyć samą wodą, bez użycia środków myjących i preparatów do higieny intymnej.
  • Badanie jest bezpieczne i bezbolesne, a może znacznie pomóc w diagnostyce zmian na szyjce macicy.

Oddziały, w których możesz skorzystać z usługi