Diagnostyka obrazowa

RTG

Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
+48

W 1997 roku minęło 100 lat odkąd Wilhelm Konrad Roentgen ogłosił odkrycie promieniowania jonizującego i zaprezentował pierwsze zdjęcie radiologiczne ręki swojej żony. Od tamtego czasu idea budowy lampy jego imienia nie zmieniła się. W wyniku postępu technologicznego budowa współczesnych aparatów pozwala na coraz większą redukcję dawki promieniowania, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo metody. Zmienił się też sposób wykorzystania promieni RTG, co pozwoliło na stworzenie nowych technik diagnostycznych takich jak: tomografia komputerowa, angiografia, mammografia.

Z uwagi na dużą dostępność metody znajduje ona największe zastosowanie w badaniach profilaktycznych, urazowych oraz szybkiej diagnostyce wybranych chorób takich jak zapalenie płuc czy niedrożność.

Przebieg badania
Po odsłonięciu badanej okolicy technik elektroradiologii wykonuje zdjęcie w jednej lub większej ilości projekcji przy użyciu jak najmniejszej dawki promieniowania, pozwalającej na optymalne zobrazowanie badanej okolicy. Badanie jest opisywane przez lekarza radiologa.

Forma wyniku
Wyniki badań RTG są przechowywane w formie elelktronicznej oraz zapisywane na płytach CD. Dzięki zastosowaniu ucyfrowienia  obrazy diagnostyczne są dostępne dla lekarzy ENEL-MED na terenie całej Polski.  Radiografia cyfrowa przewyższa jakością obrazu dotychczasowy zapis badań wykonywanych na błonach rentgenowskich. Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.


Oddziały