Poradniki

 • Problem z zajściem w ciążę – winne geny?

  Przyczyna nawracających, samoistnych poronień może tkwić w naszych genach. Istnieją bowiem mutacje genetyczne mogące zwiększać ryzyko obumarciu płodu. Donoszenie ciąży w tym przypadku jest niezwykle trudne. Jedynie odpowiednie leczenie i kontrola lekarska mogą zwiększyć szansę na szczęśliwy poród. Dlatego świadomie planując ciążę, warto rozważyć wykonanie badań genetycznych. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których w rodzinie obecna jest np. trombofilia.

  więcej więcej
 • Diagnostyka genetyczna w kierunku raka jelita grubego

  Rak jelita grubego zalicza się do jednego z najczęściej występujących typów nowotworów złośliwych. W Polsce mutację genu odpowiedzialnego za rozwój tej choroby może mieć nawet 1 na 100 osób. Badania profilaktyczne, a wśród nich badanie genetyczne, to szansa na zdrowe i długie życie.

  więcej więcej
 • Przegląd zdrowia – ważny punkt w kalendarzu

  Podstawą zdrowego stylu życia jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i profilaktyka. Badania okresowe powinny znaleźć się w każdym kalendarzu. Pamiętając o nich można uchronić się przed wieloma przykrymi i groźnymi dla zdrowia chorobami. Niestety nadal są one stosunkowo zbyt mało popularne wśród Polaków. Temat profilaktyki przybliży dr n. med. Marzena Gajewska, internista.

  więcej więcej
 • Nietolerancje pokarmowe – zmora Polaków

  Problemy z nieprzyswajaniem glutenu i laktozy dotyczą wielu Polaków. Sprzyjają powstawaniu nieprzyjemnych dolegliwości, które negatywnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne. Teraz na szczęście można znacznie skrócić drogę diagnostyki dzięki badaniom genetycznym, które są proste i szybkie w wykonaniu.

  więcej więcej
 • Czerniak rodzinny – zapisany w genach

  Rocznie w Polsce diagnozuje się około 2 do 2,5 tysiąca przypadków zachorowania na czerniaka. Z tego 3-15 procent stanowią tak zwane czerniaki występujące rodzinnie, do których predyspozycje dziedziczymy w genach. Dzięki badaniom genetycznym możliwe jest wykrycie choroby we wczesnym stadium, co daje blisko 100-procentową szansę na całkowite wyleczenie.

  więcej więcej
 • Bezpieczna antykoncepcja dzięki badaniom genetycznym

  Badania genetyczne to profilaktyka, na którą decyduje się coraz więcej Polaków. Kobieta, która zastanawia się nad antykoncepcją hormonalną, również powinna rozważyć ich wykonanie. Przede wszystkim dlatego, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób, a badania genetyczne pozwolą temu zapobiec. Na temat antykoncepcji i możliwych powikłań z nią związanych opowie dr n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalista ginekolog i endokrynolog.

  więcej więcej
 • Badania genetyczne kontra rak prostaty

  Wizyta mężczyzny u lekarza w celach profilaktycznych wciąż należy do rzadkości. Tymczasem jest ona kluczowa w zapobieganiu tak popularnym chorobom, jak np. nowotwór prostaty. Osoby, u których to schorzenie pojawiło się w rodzinie, mogą rozważyć wykonanie badania genetycznego. O chorobie i profilaktyce więcej mówi lek. med. Paweł Stelmasiak, specjalista onkolog.

  więcej więcej
 • Fakty i mity o wybielaniu zębów

  Wybielanie zębów to trend, który utrzymuje się już od wielu lat. Jest jednak nadal spora grupa osób, która ma wiele wątpliwości. Co jest prawdą, a co tylko mitem – wyjaśnia dr Iwona Ostrowska-Różańska, specjalista stomatolog.

  więcej więcej
 • Jaskra – niebezpieczna choroba oczu

  Jaskra polega na powolnym i nieodwracalnym zaniku nerwu wzrokowego. Jest jedną z podstawowych przyczyn ślepoty na świecie. Pomimo ogromnego postępu w diagnostyce – rozpoznanie jej jest często trudne w początkowym etapie i nierzadko wymaga długoletniej obserwacji. Przypuszcza się, że około 2 proc. osób po 40. roku życia cierpi na jaskrę. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Temat jaskry przybliży specjalista chorób oczu, lek. med. Ewa Anielska.

  więcej więcej
 • Wybity ząb i co dalej?

  Okres wakacyjny sprzyja uprawianiu sportów, a co za tym idzie – wypadkom i kontuzjom. Jazda na deskorolce, rolkach, a nawet rowerze niesie za sobą duże ryzyko urazu, w tym utraty zęba. Jak w takiej sytuacji może pomóc stomatolog - radzi dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska.

  więcej więcej
 • Migdałki – co warto o nich wiedzieć?

  Chyba najbardziej znanym migdałkiem jest migdałek gardłowy, czyli tak zwany trzeci migdałek, który uprzykrza życie dzieciom i ich rodzicom. Ten jednak zanika u przeważającej większości osób w okresie dorastania. Tymczasem problemy z migdałkami nie ustają i nie są wcale rzadkie wśród dorosłych. Jak sobie z nimi radzić - opowie specjalista laryngolog, dr n. med. Krzysztof Cecherz.

  więcej więcej
 • Chrapanie czy bezdech senny?

  Problem chrapania dotyczy około 13 miliona Polaków, nie należy więc do rzadkości. W większości przypadków to niegroźna, choć nieprzyjemna dla otoczenia, dolegliwość. Jednak u niewielkiego procenta osób może być objawem bardzo poważnej choroby, jaką jest bezdech senny. Jest to schorzenie groźne dla zdrowia, a nawet życia.

  więcej więcej
 • Zaćma – to się leczy!

  Zaćma, nazywana również kataraktą, jest prawdopodobnie główną przyczyną ślepoty na świecie. W Polsce cierpi na nią prawie milion osób. Tak zwana zaćma starcza jest najczęściej występującym rodzajem tej dolegliwości. Dzięki rozwiązaniom we współczesnej medycynie większość osób ma szansę odzyskać normalny wzrok.

  więcej więcej
 • SPORT – INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ DZIECKA!

  Tablet, komputer, telefon komórkowy to współczesne zabawki dzieci. Używane świadomie i pod kontrolą rodziców mogą nie tylko bawić, ale też pomagać w poznawaniu świata. Jednak do prawidłowego rozwoju młodego organizmu niezbędny jest ruch. Wzmacnia nie tylko kondycję fizyczną, ma także duży wpływ na rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny. Co zrobić, by dziecko – obok rozrywki elektronicznej – w wolnym czasie miało ochotę na aktywność sportową? Psycholog sportowy radzi: znaleźć dyscyplinę, której regularne uprawianie będzie dla niego źródłem przyjemności i satysfakcji.

  więcej więcej
 • ABC higieny jamy ustnej

  Codzienna pielęgnacja ma ogromną moc, dotyczy to również profilaktyki higieny jamy ustnej. Właściwe i systematyczne dbanie o zęby, to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu i świeżego oddechu, lecz także ochrona przed wieloma chorobami. Porad w tym zakresie udziela specjalista stomatolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

  więcej więcej
 • SEZON BIEGOWY W PEŁNI! EKSPERCI RADZĄ O CZYM PAMIĘTAĆ ZANIM PÓJDZIESZ BIEGAĆ

  Moda na bieganie ogarnęła całą Polskę. Sezon trwa – piątki, dychy, pół i całe maratony… Jak przygotować się do startu, jakie badania zrobić i jak się odżywiać –zdradza 4 ekspertów: dietetyk Wojciech Zep, kardiolodzy – prof. dr hab. Marek Kuch i dr Andrzej Światowiec oraz ortopeda lek. med. Maciej Tabiszewski. Ich porady mogą zaskoczyć nawet tych, którzy biegają od dawna.

  więcej więcej
 • 4 KLUCZOWE ASPEKTY PRZY WYBORZE KLINIKI MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

  Promienny wygląd, zadbane ciało, piękna cera – każdej z nas zależy, by być atrakcyjną. Stosujemy szereg zabiegów – obok wizyt u kosmetyczki, manicurzystki czy fryzjera, coraz chętniej korzystamy z nowoczesnej medyny estetycznej. Miejsc oferujących takie usługi przybywa, jednak nie wszystkie spełniają standardy gwarantujące najwyższą jakość zabiegów. Na co powinnyśmy zwracać uwagę przy wyborze, aby mieć pewność, że uzyskamy fachową poradę lekarza oraz bezpieczne i skuteczne rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb?

  więcej więcej
 • ROZKWITNIJ NA WIOSNĘ!

  Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Przyroda budzi się z zimowego snu i zachwyca żywymi, świeżymi kolorami. Wraz z pierwszymi promieniami słońca poprawia się nasz nastrój. Czujemy przypływ sił witalnych i impuls, by zadbać o siebie. Odświeżamy garderobę, stosujemy zdrową dietę, chcemy wyglądać atrakcyjnie. Nic nie poprawi lepiej naszego wyglądu jak promienna cera i zadbane ciało. Dlatego warto skorzystać z zabiegów, które pomogą obudzić nasze naturalne piękno.

  więcej więcej
 • Na pomoc chorym zatokom!

  Przedwiośnie to sezon szczególnie trudny dla organizmu. Zmieniająca się pogoda, przeplatające się ze sobą dni ciepłe i chłodne, sprzyjają zapaleniom zatok, które nieleczone mogą stać się bardzo uciążliwą dolegliwością. Warto być czujnym i nie bagatelizować niepokojących objawów.

  więcej więcej
 • Zadbane zęby – ważny element dobrego wizerunku

  Zależy Ci na dobrej prezencji? Zadbaj zatem nie tylko o odpowiedni ubiór czy dobrą fryzurę, lecz także piękny uśmiech, którego podstawą są zadbane zęby bez ubytków. Teraz łatwo to osiągnąć, np. dzięki implantom, które zapewnią komfort i pewność siebie.

  więcej więcej