Informacje prasowe

Badania genetyczne – nowa usługa w ofercie ENEL-MEDArchiwum wiadomości

Centrum Medyczne ENEL-MED jako pierwsza abonamentowa firma medyczna wprowadza usługę badań genetycznych. Dotychczas była ona dostępna jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach świadczących tego typu badania. Oferta ENEL-MED jest skierowana między innymi do osób, u których istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu, chorób układu krążenia czy chorób układu pokarmowego.

W ramach nowej usługi są dostępne cztery grupy pakietów. Pakiety onkologiczne adresowane są do pacjentów obciążonych większym ryzykiem wystąpienia nowotworu (w związku z pojawieniem się schorzenia w rodzinie), chorych na raka, ale także osób dbających o swoje zdrowie. Podstawowa oferta dla kobiet ukierunkowana jest na raka piersi oraz jajnika, mężczyzn zaś – prostaty. W pakietach rozszerzonych badane są mutacje, których obecność zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia również raka jelita grubego, nerki, tarczycy i trzustki. 

„Badania genetyczne dotyczące chorób nowotworowych to szansa dla osób, które są obarczone większym ryzykiem wystąpienia tych schorzeń. Przeprowadzone testy umożliwią im bowiem podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych przed wystąpieniem nowotworu, a także w znacznym stopniu zwiększą szansę na wczesne rozpoznanie i wyleczenie” – tłumaczy dr n. med. Katarzyna Skórzewska, Zastępca Dyrektora Medycznego ds. Przychodni Specjalistycznych Centrum Medyczne ENEL-MED S. A.

Pakiety specjalistyczne to propozycja skierowana między innymi do osób cierpiących na choroby układu pokarmowego, układu krążenia, obarczonych ryzykiem epizodów zatorowo-zakrzepowych oraz kobiet, które mają problem z donoszeniem ciąży. Na przykład testy genetyczne badające nietolerancje pokarmowe mają wyjaśnić nieprawidłowości związane z pracą układu pokarmowego, przyswajaniem i metabolizowaniem składników odżywczych. Tym samym pozwalają pacjentowi prawidłowo skomponować codzienną dietę tak, by nie wpływała ona negatywne na funkcjonowanie całego organizmu.


Kolejną propozycją ENEL-MED dla klientów są pakiety Premium, które zawierają szeroką ofertę badań genetycznych. Zostały one zaprojektowane z myślą o nowoczesnych, dbających o swoje zdrowie osobach; są to m.in. testy pozwalające dobrać idealną dietę czy określić występowanie najczęstszych chorób, również nowotworów.

W ramach usługi dostępne będą również pakiety „Lifestyle” dla rodziców chcących poznać sportowe predyspozycje swojego dziecka lub jego wyjątkowe zdolności oraz dla wszystkich osób, które uprawiają różnego rodzaju sporty. 

„Z pewnością interesujące dla wielu osób mogą okazać się testy określające prawdopodobieństwo wystąpienia dysleksji u dziecka, również związanej z leworęcznością.” – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska „Pozwolą one nie tylko poznać problemy rozwojowe dziecka, ale przede wszystkim podjąć konkretne działania ukierunkowane na indywidualny tok pracy z dzieckiem i na jego przyszły rozwój” – dodaje.

„Badania genetyczne są nowatorskim rozwiązaniem w obszarze działalności prywatnych ośrodków medycznych w Polsce. Centrum Medyczne ENEL-MED jako pierwsze zdecydowało się wprowadzić tego typu usługę. Zależało nam na tym, by umożliwić naszym pacjentom wykonywanie profilaktycznie badań genetycznych, które w nierzadkich przypadkach są w stanie uratować życie” – mówi ekspert z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Badania genetyczne można wykonać we wszystkich oddziałach ENEL-MED, jak również samodzielnie w domu. Na stronie firmy dostępne są wszystkie pakiety do zamówienia również w trybie on-line. Wykonanie samodzielnie testu polega na naniesieniu kilku kropli krwi na specjalną bibułę a następnie odesłaniu ich w przeznaczonym do tego opakowaniu do laboratorium.

W ramach wykupionego pakietu Centrum Medyczne ENEL-MED oferuje swoim klientom nie tylko wykonanie testów genetycznych, lecz także szczegółowe ich omówienie podczas konsultacji ze specjalistą oraz wskazanie ewentualnych dalszych kroków.

Grupa ENEL-MED istnieje od 1993 roku. Od 2011 r. jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. W jej skład wchodzą oddziały wysokospecjalistyczne w wielu miastach Polski, dwa szpitale medyczne oraz klinika medycyny estetycznej ESTELL i medycyny sportowej ENEL-SPORT. 

Materiały do pobrania: